Virtualbox (Virtual Machine) Ağ Ayarları

Virtualbox sanal makinesine konuk bilgisayarın kullanımı için sanal ağ arabirimleri eklenebildiği gibi Network Manager penceresinden yeni sanal switch’ler de eklenebilir. Sanal switch’ler ile sanal makineler arasında bir ağ kurulabilir. Bu ağdan dışarı kapatılabilir, dışarı port yönlendirme ve NAT yapılabilir. VirtulaBox’ın kendi DHCP sunucusu ile IP yapılandırması dağıtılabilir.

Okumaya devam et “Virtualbox (Virtual Machine) Ağ Ayarları”

Windows Tamir Araçları

Windows garip hatalar vermeye ve düzgün çalışmamaya başladığında sorunun kaynağı dosya sistemi hataları olabilir. Bu yazıda her teknisyenin bilmesi gereken, dosya sistemi hatalarını teşhis ve tamir için kullanabileceğiniz araçlardan bahsedeceğim.

Okumaya devam et “Windows Tamir Araçları”

Windows’un Açılış Kapanış Tarihlerini Öğrenmek

Tüm işletim sistemlerinin sistem olaylarını kayıt altına almak için dahili mekanizmaları vardır. Bu kayıtlar sistemin ve programların çalışma durumları ve yol açtıkları hatalar hakkında geriye dönük olarak bilgi depolarlar. Bu başlıkta Windows’un olay kaydedicisinin kaydettiği sistemin kapanış/açılış/uyuma gibi zamanlarını nasıl öğrenebileceğimize değineceğim. Windows her olay türünü tekil bir ID (kimlik) numarası ile işaretler. Konumuz sistemin açılış/kapanış (shutdown/turn-on) zamanları olduğu için aşağıdaki ID’lere odaklanacağız ve kayıtları görmek için komut istemcisini kullanacağız (cmd.exe)

Okumaya devam et “Windows’un Açılış Kapanış Tarihlerini Öğrenmek”

Windows’da Boş Disk Alanı Açmak

İşletim sistemi canlı bir organizma gibidir, kullandıkça ve işlem yaptıkça yeni dosyalar oluşur ve disk alanı azalır. Kendiliğinden oluşan bu dosyalar çoğu zaman gereksizdir ve sistemin temel işlevlerini yerine getirmesi açısından herhangi bir öneme sahip değildir. İşletim sistemi tarafından sıklıkla oluşturulan ve bazen önemli miktarda yer kaplayabilen dosyalar şunlardır:

  • Geri dönüşüm kutusu
  • İnternetten indirilen yazılım güncelleştirme ön bellekleri (Windows Update cache)
  • Günlük kayıtları ve hata rapor dosyaları
  • Web tarayıcılarının ön bellekleri (cache)

İşletim sistemleri yüsek başarımda çalışabilmek için bir miktar boş disk alanına ihtiyaç duyar. Bu miktar işletim sisteminden işletim sistemine değişen boyutlarda olabileceği gibi genellikle RAM billek miktarının iki katı kadar bir değerdir. Ayrıca diskin imaj olarak yedeğini almak gerektiğinde de gereksiz dosyalardan kurtulmak disk imajının boyutunu ve oluşturulma süresini azaltır.

Aşağıda ekran görüntüleri ve indirme sayfaları yer alan DriveTidy ve BleachBit adındaki ücretsiz araçlar diskte boş alan açma işini sizin yerinize otomatik olarak gerçekleştiriliyor. BleachBit boş alan açma konusunda daha fazla seçeneğe ve ayara sahip. Her iki programın da gelişmiş ayar seçeneklerini kurcalayarak temizlik yapılacak konumları ayarlayabilirsiniz.

BleachBit indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

DriveTidy indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

BelachBit Linux ortamında da disk temizliği yapabilen bir araç

Microsoft Sitesinden Windows 10 ISO indirin

Buradaki sayfaya gittiğinizde sadece yükseltme/yükleme aracını indirmenize izin veriyor. ISO bağlantısını görüntülemek için ufak bir kandırmaca yapmak gerekiyor. Tarayıcınıza User Agent Switcher eklentisini yükleyerek, işletim sisteminizi IOS/IPAD olarak ayarlayın ve aşağıdaki indirme bağlantısına tıklatın. ISO’yu indirebileceğiniz sayfa görüntülenecektir.  Buradan Windows’un son sürümünü kolayca indirebilirsiniz.

 

Virtualbox E_FAIL 0x80004005 hatası ve çözümü

Virtualbox’ın ansızın E_FAIL 0x80004005 kodlu hatayı verdiğinde ilgili log dosyasında dünya kadar anlamsız kayıt görebilirsiniz. Hatanın temel nedeni Windows’un sistem dosyalarından bir veya birkaçının zarar görmüş olması. Tamir etmek için sfc /scannow komutunu çalıştırabilirsiniz (sfc: System File Checker). Windows bozulmuş dosyaları tespit edip düzeltmek için yeniden başlatma isteyecektir. Komutu çalıştırmak için bir komut istemi penceresi açın ve yukarıdaki komutu yazın.

Windows 10 MTP sürücü sorununu gidermek

Windows 10’un N veya KN sürümünü yüklemiş iseniz Android cihazınızın diskini görmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni N ve KN sürümlerinde olmayan MTP (Media Transfer Protocol) desteğidir.

Cihazınızın (telefonunuzun) android sürücüsünü yükleseniz dahi MTP desteği olmadığı sürece Bilgisayarım ekranında fotograf ve videolarınızı aktarabileceğiniz cihaz görünümü belirmez.

Sorunu çözmek için kullandığınız Windows sürümüne uygun “Media Feature Pack” i yüklemelisiniz. Bu paket ile birlikte bilgisayarınıza Windows Media Player ile birlikte gerekli sürücüler de kurulacak.

Buraya tıklatarak ilgili paketi Microsoft’un sitesinden indirin ve kurun. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra cihazınızın diskine ulaşabileceksiniz.

Windows N ve KN sürümleri nedir?

Avrupa Komisyonu’nun rekabet karşıtı uygulamalar yüzünden Windows’tan çıkarmaya zorladığı Windows Media Player ve ön yüklü gelen benzer uygulamaların da dahil olmadığı Windows sürümü. Bu sürümde Windows Media Player, Müzik, Video, Ses Kaydedicisi ve Skype bulunmamakta.

“USB Flash Copy” ile Flash Belleklerinizi Otomatik Olarak Bilgisayara Yedekleyin

Flash bellekler sahip olduğu kapasite ve modülarite özellikleri ile günlük işlerimizde sıklıkla kullandığımız depolama aygıtlarından biri. Flash belleklerin hayatımızdaki kullanım alanı bu kadar genişken hemen herkesin başından en az bir kez veri kaybı kazası geçmiştir. Bu kayıp genellikle flash bellek kullanım anında bilgisayardan çekildiğinde gerçekleşir. Kimi zaman dosya sistemi hataları (MFT ve FAT) ile tüm dosya sistemini kaybederiz ya da en son çalıştığımız dosya erişilmez olur. Bazen de flash bellek donanımına bağlı hatalar verilerimizin tamamen bozulmasına sebep olur.

Durum böyle iken yedeklemenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Diğer taraftan flash belleklerimizi düzenli olarak yedeklemek de ayrı bir efor gerektirdiğinden riski tamamen ortadan kaldırmak maalesef mümkün olamıyor.

Özellikle öğretmen ve öğrenci olanlarımız bilhassa dönem sonlarında yaptıkları yoğun çalışmalarda flash bellek arızaları ile sıklıkla karşılaşırlar.

Bu yazıda sizi USB Flash Copy adındaki ücretsiz program ile tanıştırmak istiyorum. Program sistem tepsisinde sürekli olarak çalışarak bilgisayara flash bellek takılıp takılmadığını kontrol ediyor. Önceden tanımlanmış (seri numarası ile) bir flash bellek takıldığında flash bellek içeriğini belirtilen klasöre otomatik olarak yedekliyor. Dilerseniz yedek klasöründe aynı isimdeki dosyalara sıra numarası verdirerek dosyanın eski versiyonlarına da muhafaza edebiliyorsunuz.

Program çalışır çalışmaz sistem tepsisinde yerini alıyor ve takılan flash bellekleri takibe başlıyor. Tanımlı olmayan bir flash bellek takıldığında yeni bir yedekleme profili oluşturmak isteyip istemediğiniz soruluyor.

backup-new-drive
Yeni Flash Bellek Algılanması

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi; profil oluşturarak, flash bellek içeriğinin otomatik olarak yedekleneceği dizini, hariç bırakmak istediğiniz dosya türlerini ve kopyalama hızını belirleyebiliyorsunuz.

flash_copy_tankado_com

USB Flash Copy programının sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Windows + P tuşu, birden fazla masa üstü kontrolü.

Masa üstü bilgisayarımda, birden fazla lcd kullanıyorum.
Zaman zaman 2. lcd gereksiz kalıyor, sürekli düğmesinden kapat/aç yapmakda can sıkıcı olmaya başladı, araştırmalarım sonucunda windows un kendi özelliği olan

“Windows tuşu + P” ile bu ekranın/masaüstünün yönetilebildiğini öğrendim.

windows+p

böylece 2. ekran kendisi otomatik olarak kapatıyor ve varsa 2. ekrandaki pencereler otomatik olarak 1. ekrana taşınıyor. Bu işlemi en baştaki Yalnızca bilgisayar a tıklarak yapabiliyorsunuz.

Burada dikkat edilmesi gereken, ekran kablolarının doğru yere takılmış olması, yoksa istemediğiniz ekran kapanabilir.

Ek olarak eğer 2. 3. ekran için renk profilini değiştirdi iseniz bunlarda otomatik olarak uygulanıyor..

 

Lenovo Z-Serisi Kablosuz Ağ Sorununu Gidermek

Lenovo Z50-70 model bir Windows 7 64Bits dizüstü bilgisayara kablosuz İnternet’i bağlamak için önceliklikle Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısını açmanız gerekiyor. Lenovo’nun kılavuzunda bağdaştırıcıyı açmak için Fn+F7 tuşlarına basılması gerektiği yazsa da Windows 7’de bu bir işe yaramıyor. Normal şartlarda tuşlara bastığınızda ekrana, Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısını aktif/pasif yapabileceğiniz aşağıdaki gibi bir pencerenin gelmesi gerekiyor.

31113iDE0287C622B244D6

 

Sorunu çözmek dolayısıyla yukarıdaki pencereyi görüntüleyebilmek için Lenovo Energy Management yazılımını bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Lenovo’nun bir eksikliği olarak yorumlayabileceğimiz bu durumun başka bir tedavisi yok. Lenovo Kablosuz Aygıtla iletişim için Windows ve standartlarla uyumlu olmayan spesifik bir enerji yönetim sınıfı kullanmış.

“Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir” hatasını gidermek

Windows 7’de dosya ve yazıcı paylaşımı önceki sürümlere göre biraz daha komplike bir hal aldı. Bunun yeterince eski ve derme çatma bir hal alan smb (samba) protokolünün, geçmişte yol açtığı onlarca güvenlik zafiyetinden çıkartılan dersler olduğu aşikar. Tabi bu başarısızlıklar son kullanıcının konforuna olumsuz olarak yansımış gözüküyor.

Dosya paylaşımı verdiğiniz bilgisayara erişirken yukarıdaki hatayı alıyorsanız. Yapmanız gerekenler şunlar:

yerel_hesabin_bos_parola_kullanmasini_yalnizca_konsol_oturumuyla_sinirla

Okumaya devam et ““Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir” hatasını gidermek”

Bir Windows paylaşımının ön belleklenmiş parola bilgisini temizlemek

Windows paylaşımlarına ağ üzerinden girdiğiniz parola ve kullanıcı adları yerel bilgisayarda depolanır ve bir sonraki girişlerde sorulmaz. Önbelleklenmiş veya depolanmış parolaları temizlemek için aşağıdakileri uygulayın.

Çalıştıra aşağıdaki komutu yazın:

rundll32.exe keymgr.dll,KRShowKeyMgr

Gelen listedeki ilgili kimlik bilgilerini kaldırın.

Çalıştıra aşağıdaki komutu yazın:

net use * /delete /yes

Explorer.exe ile oturum açtıysanız Kerberos kimlik doğrulama önbelleğini temizlemek için çalıştıra (Windows+R) aşağıdaki komut yazın.

klist purge

Windows 95 10. Yılında Hatırlandı

Windows Tanıtımı Resim 1Betanews sitesinde dolaşırken gördüğüm Windows 95’in 10. yılı ile ilgili bu haberi sitemde yayınlamanın iyi olacağını düşündüm.

Windows Tanıtımı Resim 1Betanews sitesinde dolaşırken gördüğüm Windows 95’in 10. yılı ile ilgili bu haberi sitemde yayınlamanın iyi olacağını düşündüm.

Okumaya devam et “Windows 95 10. Yılında Hatırlandı”

Windows 8’e başlat menüsü ekleyin

2013121407473494401Eğer siz de Windows 8’in Başlat menüsüne sahip olmamasından şikayetçiyseniz bunun bir çaresi olduğunu bilmenizin zamanı geldi. Power8 ile Windows 8’e Başlat menüsünü geri kazandırabilirsiniz. Böylece alıştığınız düzene kavuşabilir ve hiç olmazsa “Bilgisayarı Kapat” fonksiyonuna rahatlıkla erişebilirsiniz.

İndirme sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

[stextbox id=”info” caption=”İpucu”]Power8’de farenin sağ tuşuna tıkladığınızda yazılımı kişiselleştirebileceğiniz ayarları bir arada bulabileceğiniz bir menüye ulaşabilirsiniz.[/stextbox]

Windows 7’nin 6 Ayrı Sürümü Arasındaki Farklar

windows7-surumleri-arasindaki-farklar
Resmi büyütmek için tıklayın

Windows 7 Starter Edition

Eski 16bit (Real-Mode) MS-DOS programlarını çalıştırın

DOSBox eski MS-DOS programlarını çalıştırmak için kullanılan bir emülatör. 286 ve 386 işlemcili sistemlerde gerçek mod (realmode; Windows’un protected mode bellek mimarisinden önceki hali) çalışmak üzere derlenmiş programlar Windows’un komut isteminde çalışamazlar (protected: korumalı moddan dolayı). DOSBox bu programlar için sanal bir bilgisayar oluşturarak eski DOS programlarınızın çalışmasını sağlıyor.

dosbox

Bir çok işletim sistemi için sürümü olan DOSBox’ı buradan indirip kurduktan sonra, komut satırında mount komutu kullanmanız gerekiyor. Emülatör sanal bir Z: sürücüsü üzerinde çalışıyor. Mount komutu bir sanal sürücü oluşturarak, çalıştırmak istediğiniz programın yer aldığı klasör ile bağlantısını kurmaya yarıyor. Örneğin eski MS-DOS programının Windows’unuzun C:\eski_programlar konumunda olduğunu varsayarsak aşağıdaki komutu yazabilirsiniz.

mount x: c:\eski_programlar

Bu komut emülatör içerisinde x: adında sanal bir sürücü oluşturuyor. Emülatörün komut satırına x: yazdığınızda c:\eski_programlar klasörünün içeriğini göreceksiniz. Artık çalıştırmak istediğiniz exe programın adını yazarak eski MS-DOS programlarınızı çalıştırabilirsiniz.

Windows’a para vermek zorunda değilsiniz!

cod-stickerEvet kesinlikle Windows‘a para vermek zorunda değilsiniz. Bu konuda açılmış bir siteden bahsederek haber vermek istiyorum. www.mecburdegilsiniz.com aldığı diz üstü bilgisayar ile zorunlu olarak satılan Windows işletim sistemini iade etme ve ücretini geri alma hukuk mücadelesini anlatıyor. LKD, Pardus, THD ve TÜKODER gibi sivil toplum örgütleri de kullanıcıların ve müşterilerin bilinçlenmesi konusunda bu mücadeleyi destekliyor. Tüketici lehine sonuçlanan davalarda aşağıdaki maddeler temel teşkil etmiş.

  • Tüketici haklarından olan: “Ürünü serbestçe seçebilme hakkı”
  • Rekabetin korunması kanunu: “Bir ürün ile başka bir ürünün zorla satılamayacağı”
  • Bilirkişi raporu: “İşletim sisteminin bilgisayarın ayrılmaz bir parçası olmadığı”

Tüketici mahkemesini verdiği emsal teşkil edecek bu davanın gerekçeli kararını ve bilirkişi raporlarını aşağıda paylaşıyorum.