Windows 95 10. Yılında Hatırlandı

Windows Tanıtımı Resim 1Betanews sitesinde dolaşırken gördüğüm Windows 95’in 10. yılı ile ilgili bu haberi sitemde yayınlamanın iyi olacağını düşündüm.

Windows Tanıtımı Resim 1

Betanews sitesinde dolaşırken gördüğüm Windows 95’in 10. yılı ile ilgili bu haberi sitemde yayınlamanın iyi olacağını düşündüm.

24 Ağustos 1995’de Microsoftun büyük bir gala ile tanıttığı yeni işletim sistemi Windowz 95 bilgisayar endüstrisi için çok önemli bir andır. Beklenen yeni işletim sistemi sadece internettin küçük bir patlama yapmasını değil ilham verici araçlar olan bilgisayarların hayatımızı daha iyi hale getirmesine olanak tanıdı.

Windows 95 tanıtımı Microsoft Redmond kampusundeki 12 dönümlük spor alanında gerçekleştirildi. 20 gün boyunca 200 den fazla kişinin görev aldığı hazırlıklar sırasında Billy Gates ‘de Dünyanın dört bir yanında aynı anda gerçekleştirilen 43 farklı tanıtımın hazırlıklarııyla ilgilendi.

70 binden fazla kişi canlı yayınlanan tanıtımı uydu aracılığı ile izledi. New York şehrindeki “Empire State” binasına büyük bir Windows 95 logosu afişi asıldı. İngilteredeki bazı alanlara gökyüzünden görülebilecek büyüklükte Windows 95 logosu boyandı. Polonyadaki bir grup haberci, Windows’suz bir dünyayı bir denizaltı gemisine binerek deneyim etmeye calıştılar.

Büyük tanıtım 20 ulusal dergide kapak oldu ve tanıtıma toplam 1300 dergi sayfası ayrıldı. 800 radyo ve 2000 televizyon haberi ile Windows 95’in gelişi haber verildi.

Windows 95’in ozamanki medya tanıtım haberilerinden biri:

“Windows 95 bir olaydi. İnsanlar gece yarısı en yeni işletim sistemi Windows 95’in bir kopyasını satın alabilmek için bilgisayar dükkanlarının önünde bloklar boyunca uzanan uzun kuyruklar oluşturmuşlardı. Rolling Stones tanıtım için “Haydi başlat beni” gibi bir müzik seslendirmişti.
Microsoft’un doğru yolda olduğunu anlatan sesler yükseliyordu o zamanlarda. Microsoft ekibi, windows ağı ile biligisayarları birbiri ile kolayca bağlamayı ve uzun dosya isimlerini mümkün kılmıştı ! Microsoft müşterilerine daha iyi bir çoklu ortam deneyimi, eğlence ve masaüstü oyunları için söz veriyordu. Windows 95’sinin içinde Weezer’in “Buddy Holly” ve Edie Brickell’ın “Good Times” müzik klipleri vardı.” – Joe Wilcox, Jupiter Research

Windows Tanıtımı Resim 1

Büyük tanıtım Redmond’daki 12 dönümlük spor alanında gerçekleştirildi. 500’ün üzerinde basın mensubu ve 2000 kadar bilgisayar endüstrisi ile alakalı uzman katıldı. Diğer 70.000 kişide uydudan yayın yapan televizyon kanalları ile canlı olarak izledi.

Windows Tanıtımı Resim 2
20 gün boyunca 200 den fazla kişinin görev aldığı hazırlıklar sırasında Billy Gates ‘de Dünyanın dört bir yanında aynı anda gerçekleştirilen 43 farklı tanıtımın hazırlıklarııyla ilgilendi.

Windows Tanıtımı Resim 3
30 çadırın oluşturduğu ana çadırda 20 den fazla sahne teknisyenini 30 kadar sahne sunum teknisyenini desteklemekteydi. 5 dev video sunum ekranı, dev hareketli “Başlat” düğmesi tabelası yerleştirilmişti. – Glenn Abrams

Windows Tanıtımı Resim 4
Windows 95 tanıtım web sayfasının girişi.

Windows Tanıtımı Resim 5
Tanıtımlar için hazırlanan promosyon afisleri.

Windows Tanıtımı Resim 6
Windows 95 Masaüstü

Windows Tanıtımı Resim 7
Windows 95 Başlangış ekranı.

Windows Tanıtımı Resim 8
Windows 95 Beta 1’in masa üstü görüntüsü.

Windows Tanıtımı Resim 9
Windows 95 Alpha Build açılış ekranı.

Windows Tanıtımı Resim 10
Windows 96 Special Edition

Windows Tanıtımı Resim 11
Tanıtımlara katılan davetlilere verilen kopyanın kutusuna ait ön yüz resmi.

Yazan: Tankado

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.