BOZUK ARIZALI AKILLI TAHTA TAMİR VE BAKIM SERVİSİ

Tüm Türkiye’de garantisi bitmiş Faz1(Intel) ve Faz2 (AMD/Intel) etkileşimli tahtaların bakım ve onarımları için deneyimli servisimiz ile iletişim kurabilir fiyat teklifi alabilirsiniz. Servisimizin garantili olarak desteğini verdiği ET (etkileşimli tahta) ve bileşenleri hakkındaki detaylar aşağıda yer almaktadır.

Etkileşimli tahta tamir bakım ve onarım hizmetleri.

2020 yılından itibaren OPS (Intel/AMD) ve akıllı tahta bileşenleri (Vestel) alanında çalışan, kronik arızaları konusunda deneyimli, yurt içi ve yurt dışındaki (çin) tedarikçileri ile gücüne güç katan bir ekibiz. Yedek parça istekleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Elektronik endüstrisi tarafından üretilen tüm bileşenler; kullanılan malzeme, tasarım ve montaj teknolojisine (lehim ve lehimleme tekniği ile pcb üretim standartları) bağlı olarak önceden hesaplanabilen bir ömüre bağlı olarak imal edilirler. Zamanlanmış arıza ve üretim standartları açısından değerlendirildiğinde dünyadaki ve ülkemizdeki üreticilerin yazılı olmayan şu 3 modeli uyguladığı değerlendirilebilir:

 1. Bazı yüksek fiyatlı markalar malzeme kalitesi, tasarım ve montaj teknolojisi açısından daha uzun süre çalışabilecek ürünler üreterek güvenilir bir marka imajı oluşturmayı tercih ederler.
 2. Bazı markalar ise ürünlerinin ömürlerini sınırlı tutarak nispeten daha ucuz ürünler piyasaya sürerek daha çok kişi tarafından ulaşılabilir olmayı hedeflerler. Sınırlanan ömür, markanın iş modeli gereği yeni ürün veya yedek parça satışına da daha fazla imkan sağlar. Eğer ilgili marka yedek parça sağlamada tekel konumundaysa dilediği zaman yedek parça sağlamayı durdurarak tüketiciyi yeni ürün satın almaya zorlayabilir.
 3. Bazı markalar ise belli dönemlerde veya belli ürün modellerinde ileri üretim tekniklerini kullanarak fiyat/başarım/kalite ilişkisine yüksek oranda bağlı kalarak zorlu bir üretim/satış sürecini benimserler.

Yıllardır teknik servisimizde elde ettiğimiz deneyimlere göre; akıllı tahta sektöründe yer alan ilgili markalar, ilk başlarda birinci modeli benimsemişken sonraları ikinci modele kaymaya başlamışlardır. Çoğu yetkili servisin arıza ve onarım ile ilgilenmediğini çok yüksek fiyatlara parça değişimi yaparak sorunu çözme yoluna gittiğini, bazen de kullanıcıyı yedek parça bulunamama gibi durumlarda yeni ürün satın almaya ittiğini görebilirsiniz. Tam da bu noktada etkileşimli tahta bileşenlerinin tamir ve onarımında ciddi bir sektör oluşarak kamu menfaatini koruyan ikili bir çıkar modeline dönüşmüştür.

Faz1-Intel HM65 OPS ve anartlarının tamir/bakımı

Garantisi bitmiş Faz1 Intel OPS’ler her cihazda olduğu gibi zamanı geldiğinde ortaya çıkan bazı kronik arızalara sahiptir. Bu arıza türleri bazen anakart bileşenlerinin regülatör devreleri, bazen tahta besleme (konvertör kart) ünitesi ve topraklama yetersizliğinden kaynaklı olabilmekte bazen de bizlerin türüne göre zamanlanmış arıza (veya tasarım hatası) olarak nitelendirdiğimiz arıza türleri olarak ortaya çıkabilmektedir.

Yeni fiyatları $220 bandından olan ve artık üretilmeyen HM65 anakart arızalarının büyük bölümü düşük maliyetli parça değişimleri ile giderilebilmekte, onarım/işçilik ücreti parça yanında daha büyük yer tutabilmektedir. Onarımı yapılan tüm OPS birimlerinin genel bakımı GP/Maxwell lityum pil ve en az 5watt termal iletkenliğe sahip macun ile yapılmakta, temizliği gerçekleştirilmekte ve gerek olması halinde fan motoru özel yağı ile yağlanmaktadır. Bu bakım ortalama derslik şartlarında 5 yıl kadar yeterli olmakta ve yapılan işlemler için 1 yıl garanti sağlanmaktadır. Bu cihazlarda sık karşılaşılan (kronik) arızalar şunlardır:

 1. Hiç açılmama.
 2. Açılma fakat kapat komutu ile kapanmama.
 3. Açılıp kısa sürede kapanma.
 4. Bir süre çalışıp kendiliğinden kapanma.
 5. Bozuk ekran görüntüsü.
 6. BIOS ayarlarının kalıcı olmaması.
 7. USB portların bir veya ikisinin çalışmaması.
 8. Dokunmatik işlevinin çalışmaması.

Faz2-Intel HM76 & HM86 (V23349834) OPS anakartlarının tamir/bakımı

Faz2 serisinde kullanılan HM76 & HM86 platform çipine sahip kartların arıza oranı AMD’lere göre daha düşüktür. Bakım süreci göz ardı edilmiş ve zorlu şartlarda uzun süre çalıştırılmış Intel OPS birimleri zamanı gelince ortaya çıkan kronik arızalara sahiptir.

Faz2 AMD OPS (A75) ve anakartlarının (V23349836) tamir/bakımı

Faz2 serisi kartlar, güvenilirliği ile öne çıkan HM76 ve HM86 platform çipleri üzerine inşa edilmiştir. Bu kartlar, AMD sistemlere kıyasla daha düşük bir arıza oranına sahiptir, bu da iş sürekliliği açısından büyük bir avantajdır. AMD tabanlı kartlar ise genellikle %45 daha fazla güç tüketir ve PCB plakaları daha kalın bir yapıya sahiptir. 2023 verilerine göre, elimizdeki istatistikler (yaklaşık 4200 OPS anakart onarımı verisi) genel olarak AMD kartların, farklı revizyonlara sahip olmalarına rağmen, Intel kartlara kıyasla %45 daha fazla kronik arıza yaşadığını göstermektedir. Bu nedenle AMD OPS’lerin genel bakımlarının, her zamankinden daha fazla özenle yapılması gerekmektedir.

AMD tabanlı kartlar ortalama %45 daha yüksek güç tüketime sahipken PCB plate’leri daha kalındır. Elimizdeki istatistikler (2023 itibari ile 4200 civarı OPS anakart onarımına dayanır) genel olarak tüm AMD kartların (farklı revizyonlara sahiptir) sahip olduğu kronik arızaların Intel’lere göre %45 daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. AMD OPS’lerin genel bakımları bu istatistik nedeniyle daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu olarka karşımıza çıkmakda. AMD’lerden bahsetmeye devam edersek, şebeke enerjisini dönüştüren konvertör kartın (besleme) bakımı ve sağlanan toprak hattının kalitesi de Intel tabanlılara göre daha fazla dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. En iyi tamir zamanında yapılan bakımdır düsturunu benimseyerek; cihazlarınızın peryodik bakımlarını yapmalı/yaptırmalı envanterinizdeki cihazların bakım ve onarım künyesine sahip olmasını temin etmenizi tavsiye ederiz. AMD Faz2 kartlarda sıklıkla karşılaşılan sorunlar.

 1. Hiç açılmama.
 2. Bazen açılma, bazen açılmama.
 3. Sabit diski (HDD/SSD) görmeme.
 4. Açılıp kısa sürede kapanma (~3-4dk).
 5. USB portların çalışmaması.
 6. Dokunmatik işlevinin çalışmaması.

Faz-1-2 Vestel Monitör kartı (14MONO4-1-2-3 / V23192426) onarımı

Monitör kart, scalar işlevine sahip mikroçipi ile akıllı tahtanın tuş takımı, hoparlör, harici usb/vga/hdmi, güç kartı ve LVDC board’unu birbirine bağlayarak OPS arabirimi arasında köprü vazifesi görür. JAE80 konnektörü ile OPS birimine bağlanan monitör kart aydınlatma, power-on,OSD (on system display), audio preamplification, touch/ext.usb switching ve besleme ünitelerinin koordinasyonundan sorumludur. Akıllı tahtanın bu parçası da kritik öneme sahiptir ve arızalanması durumunda akıllı tahtanın hiçbir işlevinin kullanılamamasına neden olur. Birçok farklı arıza türüne sahip monitör kartın arızasından emin olduktan sonra (en sağlıklı yöntem sağlamı monitör kart ile alan daraltmadır) semptomlar için iletişim kurabilirsiniz. Monitör kartlarda sıkça karşılaşılan arıza durumları:

 1. Alacalı bulacalı görüntü.
 2. Keypad dokunuşlarına tepkisizlik.
 3. Sesin bozuk veya hiç çıkmaması.
 4. Akıllı tahtanın açılmaması.
 5. Dokunmatik işlevinin çalışmaması.

Vestel Güç Kartı (V23279868) Onarımı

Akıllı tahtaların güç merkezi olan konvertör kartları, AC220v şebeke gerilimini tahtanın ihtiyaç duyduğu DC24/12/5v gerilimlere dönüştürerek, bu enerjiyi ihtiyaç duyulan istikrarda sağlayan dönüştürücü devrelerdir. Vestel’in 17PW46-4/5/6/7/8/9 model besleme kartları, akıllı tahtaların gövdesine hayat verir. Ancak, bu kartların düzenli bakımı yapılmadığında (önerilen en fazla 10 yıl), tahtanın diğer kilit bileşenleri, özellikle OPS, arıza riski ile karşı karşıya kalabilir.

Akıllı tahta bileşenleri arasında en kritik rolü üstlenen ana besleme kartı, yoğun iş yükü altında çalıştığı ve ısı ürettiği için sıklıkla arızalanabilir. Bu nedenle deneyimli servisimiz, sizlere hızlı ve etkili bir şekilde kartlarınızın onarımını ve bakımını sunmaktan mutluluk duyar. Akıllı tahtalarınızın uzun ömürlü ve sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için besleme kartlarının peryodik bakımlarını takip etmenizi tavsiye ederiz.

PANEL CONVERTER KARTI 14CON37-1 (V23167777)

Ana besleme kartından aldığı 24vDC gücü ledbar’ların çalışabileceği seviyeye dönüştüren karttır. Bu kartlar da bakım gerektiren kartlardandır. Bakım ve onarım için iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Dokunmaktik sorunları

Vestel Faz1 ve Faz2 tahtalar dokunmatik teknolojisi olarak Optik algılamayı kullanır. Optik algılamada infrared ışık ile aydınlatılan nesnenin (cam yüzeye dokundurduğumuz parmağımız ya da kalem) siyah beyaz görüntüsü iki veya dört adet kamera ile takip edilerek dikdörtgen (ince ve uzun) fotografları çekilir. Aşağıda kameralar tarafından cama temas varken ve temas yokken çekilen fotoğraf karelerinin örnekleri yer alıyor.

Dokunmanın sağlıklı olarak çalışabilmesi için kamera lenslerinin ve kenar reflektörlerinin temiz olması gerekir. Bazen akıllı tahtanın yanlış temizlemesi (kameralar üzerindeki su lekeleri) veya reflektörler ile kameralar üzerinde aşırı toz birikmesinden dolayı kameralar görüntüyü düzgün algılayamamakta ve dokunmatik sorunları kalibrasyon ile giderilememektedir. Dokunmatik işlevinde sorun olup olmadığına karar vermeden önce parlak bir ışık altında kemara lenslerine göz atmalı ve gerekiyorsa bir fırça ve nemli bez yardımıyla temizliğini yapmalı ve kalibrasyon gerçekleştirmelisiniz. Eğer kameralar üzerinde bulunan kırmızı renkli infrared ışıklar hiç yanmıyorsa donanımsal bir arızadan bahsedebiliriz. Bu durumda servisimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

V23167777, PANEL CONVERTER KARTI 14CON37-1 V23167935, TUŞ KARTI 14TK19_SENS-1 V23184069, DOKUNMATİK KAMERA 65″ 4#LÜ SET V23192426, MONİTÖR KARTI 14MON04-2 OPS 65″ V23192429, GİRİŞ/ÇIKIŞ KARTI 14DB37-2+HDMI+VGA+AUO+ V23279868, GÜÇ KARTI 17PW46-8-65″90-270AK.TAHTA_13V V23331923, GİRİŞ/ÇIKIŞ KARTI 14DB37-2 +HDMI+V GA+AU V30067935, LVDS SOKETİ 2X14P 2.54 W/LOCK SIDE RoHS V30072286, KABLO 4P/4P 200MM USB V30079318, VGA-HARİCİ KABLO 24P/210.00(1mm) UL20624 V30079319, HDMI KABLOSU 20P/125.00(1mm) 100R UL2062 V30084893, DOKUNMATİK KABLO 5P/700 W/C USB-A RoHS V30084983, GÜÇ KABLOSU 2870MM CLASSI W/T+GR+H2P V30085999, HOPARLÖR SPEAKER 8R 20W 33x35x167mm ROHS V30086889, KABLO 12P-14P/560 MM INVT1 ROHS-R2 V30086890, KABLO 28P/480 SIS W/DC65″UL1061 24RoHS- V30087693, KABLO 5P-6/530 W/DC+FER UL3302#28 105C V23349834, OPS ANAKART FATİH2-KISIM2 HM86-INTEL V23349836, OPS ANAKART FATİH2-KISIM1 A75-AMD V30088502, OPS CPU CORE I3 4000M 2.40 GHZ. 3MB TRAY V30081203

OPS ANTENNA DIPOL 2.4~2.5GHz SDD5T BLACK V30082196, OPS USB GİRİŞİ 14DBOPS_A USB3.0 V30088545, OPS COOLER I3/I5 OPS 14MB57 V30094280, SODIMM 8GB DDR3 SAMSUNG NEW DIE E V30086412, OPS CNASANTENNAWI-FI 170MM SMA TOMCB RoH V30086483, OPS CNASANTENNAWI-FI 230MM SMA TOMCB RoH V30098682, SSD MODULE SATA 256GB 2.5″ MZ7LN256HAJQ V23256241, AKSESUAR KUTUSU V1&V2 (INHOUSE) V40060954, KOŞE PLASTİĞİ FTH 2 (FRAME 3.40) V45012972, BEYAZ TAHTA KİLİDİ FTH 2 HSR V40060955, SILGILIK FTH 2 (TUMU) V35033682, ARA SAC FTH 2 (TUMU) V45012578, STOPPER FTH 2 V1&V2&V3&V4(TUR) V45012298, KAYDIRMA MEKANIZMAS FTH 2 (TUMU) V45011988, ORTA FIRÇA FTH 2 (TUMU) V40049590, PLASTİK DÜBEL 10X80mm V35029667, ÇELİK DÜBEL 10X80mm V35033443, BEYAZ/YEŞİL TAHTA FTH 2 (FRAME 3.40)(SAB V35033442, BEYAZ TAHTA FTH 2 (FRAME 3.40)(ÖN) V35033348, CERCEVE SOL&SAG KOMPLE FTH2 (FRAME 3.40) V40060326, PLASTIK_KAPAK (40x20x2mm) (TUR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.