Raspberry Pi’ı Bir Kablosuz Ağ Erişim Noktasına Dönüştürmek

Dâhili kablosuz ağ adaptörünü kullanarak Raspberry Pi’ı bir kablosuz erişim noktası haline getirebilirsiniz. Bu sayede etraftaki mobil (kablosuz) cihazlarınızdan hem Raspberry Pi’ın kendisine erişebilir hem de Raspberry Pi’ın kablolu ağ bağlantısını internete girmek için kullanabilirsiniz. Raspberry Pi’a kablosuz erişim noktası işlevini kazandırmak için, haricen bir program yüklemeye gerek yoktur. SystemD ile ilgili bölümde de açıklandığı üzere; güncel Linux dağıtımlarında (Raspberry Pi OS dâhil) initd mekanizması yerine SystemD mekanisması tercih edilmeye başlanmıştır. İleride initd tamamen ortadan kalkacak. Raspbian, halen (2019) kısmi olarak initd alt yapısını kullanmaya devam etmektedir. Bu başlıkta SystemD altyapısının iki önemli parçası olan systemd-networkd ve wpa_supplicant servislerini kullanarak Raspberry Pi’ımızı bir kablosuz erişim noktasına dönüştüreceğiz.

Okumaya devam et “Raspberry Pi’ı Bir Kablosuz Ağ Erişim Noktasına Dönüştürmek”

Kablosuz Ağ Cihazlarını Verimli Şekilde Konumlandırmak

En iyi kablosuz sinyal kalitesi için Raspberry Pi veya kablosuz erişim noktasının yerini ayarlamak istiyorsanız anlık olarak link bilgilerini görüntüleyebileceğiniz şöyle bir komut kullanabilirsiniz. Cihazların fiziksel yeri kadar etraflarındaki eşyaları da bir radyo frekans engeli olarak düşünmeli, varsa cihazların antenlerinin yönünü de hesaba katmalısınız:

Okumaya devam et “Kablosuz Ağ Cihazlarını Verimli Şekilde Konumlandırmak”

Raspberry Pi’ın Kablosuz Ağ Bağlantısını Otomatik Olarak Yenilemek

Kablosuz bağlantı yapıldıktan sonra çeşitli nedenlerle bağlantı kesilebilir. Örneğin hem Wireless Access Point (Kablosuz erişim noktası) hem de Raspberry Pi’ınız kapsama alanı dışına çıkabilir, kilitlenebilir, etraftaki radyo frekans kirliliği nedeniyle (genellikle çok yakındaki bir elektronik cihazın yarattığı frekans kirliliğine neden olur) kararsızlığa düşüp kablosuz bağlantı kesilebilir. Raspberry Pi’ın adaptöre uyguladığı güç tasarruf modu sırasında, kablosuz adaptör kullanım dışı da kalabilir. Bu durumda; tek bağlantı yöntemi olarak kablosuzu kullanıyorsanız Raspberry Pi’ınıza ağ üzerinden erişemeyeceksiniz demektir.

Okumaya devam et “Raspberry Pi’ın Kablosuz Ağ Bağlantısını Otomatik Olarak Yenilemek”

Harici Kablosuz Ağ Arabirimi ile Ağa/İnternete Bağlanmak

Raspberry Pi’ın kablosuz ağ arabirimi ile ilgili bilgileri görüntülemek için dmesg ve lsusb komutlarının çıktıları incelenebilir. Eğer harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız bu çıktılardan aygıtın Raspberry Pi OS tarafından tanınıp tanınmadığını görebilirsiniz:

Okumaya devam et “Harici Kablosuz Ağ Arabirimi ile Ağa/İnternete Bağlanmak”