Harici Kablosuz Ağ Arabirimi ile Ağa/İnternete Bağlanmak

Raspberry Pi’ın kablosuz ağ arabirimi ile ilgili bilgileri görüntülemek için dmesg ve lsusb komutlarının çıktıları incelenebilir. Eğer harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız bu çıktılardan aygıtın Raspberry Pi OS tarafından tanınıp tanınmadığını görebilirsiniz:

pi@raspberry ~ $ dmesg
pi@raspberry ~ $ lsusb
Bus 001 Device 004: ID 148f:5370 Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter
Bus 001 Device 003: ID 0424:ec00 Standard Microsystems Corp. SMSC9512/9514 Fast Ethernet Adapter
Bus 001 Device 002: ID 0424:9514 Standard Microsystems Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Dâhili kablosuz ağ adaptörüne sahip bir Raspberry Pi modeli kullanıyorsanız, kablosuz yapılandırmasını raspi-config aracını çalıştırarak kolay gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aracın “Network Options” menü seçeneği altındaki “Wi-fi” seçeneğini seçtikten sonra sırasıyla kablosuz ağ adını (SSID) ve parolasını girmeniz yeterlidir.

Eğer harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız, dmesg komutunun çıktısından örneğin Ralink marka harici bir USB aygıt modülünün yüklendiğini görebilirsiniz. lsusb çıktısı ise bir Ralink marka aygıtın RT5370 modeli ile yüklendiğini belirtiyor.

Ağ adaptörünüzü lsusb çıktısında görebiliyorsanız kullanıma hazırdır. Etraftaki kablosuz ağların hangileri olduğunu görmek için iwlist komutundan faydalanabilirsiniz. Mevcut kablosuz ağ adaptörlerinin listesini (örn.:wlan0) görmek için ise ifconfig komutunu kullanabilirsiniz. :

pi@raspberry ~ $ sudo iwlist wlan0 scan
        Cell 01 - Address: FC:4A:E9:2A:58:70
                    Channel:1
                    Frequency:2.412 GHz (Channel 1)
                    Quality=27/70  Signal level=-83 dBm
                    Encryption key:on
                    ESSID:"NetMASTER Uydunet-961E"
                    Mode:Master
                    Extra: Last beacon: 10ms ago
                    IE: IEEE 802.11i/WPA2 Version 1
                        Group Cipher : CCMP
                        Pairwise Ciphers (1) : CCMP
                        Authentication Suites (1) : PSK

iwlist komutunu scan modunda çalıştırdığınızda etrafta yayın yapan kablosuz cihazlar hakkında detaylı bilgiler listeler. Bunlardan ESSID satırında gözüken değer kablosuz yayın yapan erişim noktasının yayın adıdır. Ayrıca bu çıktıda sinyal kalitesi/seviyesi, erişim noktasının MAC adresi ve kablosuz aygıtlar tarafından desteklenen şifreleme (WPA/WPA2/WEP) yöntemlerini görebilirsiniz.

Raspberry Pi USB kablosuz ağ adaptörlerini wlan0, wlan1, wlan2  (wireless lan) şeklinde isimlendirir.

Adaptörünüzü kablosuz bir ağa bağlamak için öncelikle nano editörü ile /etc/network/interfaces dosyasını düzenleyerek aşağıdakine benzer tanımlamaların yer almasını sağlayın:

pi@raspberry ~ $ sudo nano /etc/network/interfaces
allow-hotplug wlan0
iface wlan0 inet dhcp
    wpa-conf /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf

Bu ayarlar ile USB kablosuz adaptörünün kullanacağı IP adresini otomatik olarak almasını, bağlanacağı kablosuz ağa ait kablosuz ağ yayın adının (SSID/ESSID) ve parolasının wpa_supplicant.conf dosyasından okunacağını belirtmiş olduk. wpa_supplicant.conf dosyası, WPA ve üzeri (WPA2) güvenlik seviyesine sahip kablosuz ağlara bağlanabilmek için kullanılan wpa_supplicant uygulamasının yapılandırma dosyasıdır. Bundan sonra aynı dosyayı nano ile açarak aşağıdaki gibi ssid ve psk (parola) bilgilerini tanımlayın.

pi@raspberry ~ $ sudo nano /etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf
network={
    ssid="KABLOSUZ_AGIN_ADI"
    psk="KABLOSUZ_AGIN_PAROLASI"
}

Bağlanılacak kablosuz ağ adını ve parolasını tırnak işaretleri arasına yazıp kaydettikten sonra kablosuz ağ adaptörünü etkinleştirip ağa bağlanmasını sağlamak için aşağıdaki komutları yazın:

pi@raspberry ~ $ sudo ifconfig wlan0 up
pi@raspberry ~ $ sudo ifup wlan0

Kablosuz ağ yapılandırmanız doğru ise ifconfig komutunun çıktısında wlan0 adlı kablosuz ağ adaptörünün ağa bağlandığını ve veri alışverişine başladığını görebilirsiniz. Buradaki ilk komut USB kablosuz ağ adaptörünün enerjilendirilmesini sağlarken diğer komut, adaptörün IP yapılandırmasının etkinleştirilmesini sağlar. Bu örnekte, IP konfigürasyonu DHCP yoluyla otomatik olarak alınmaktadır. Kablosuz ağ adaptörü IP yapılandırmasını almıyorsa aşağıdaki gibi –force seçeneği ile zorlayabilirsiniz.

pi@raspberry ~ $ sudo ifdown --force wlan0
pi@raspberry ~ $ sudo ifup --force wlan0

Ayrıca kablosuz ağ adaptörünüzün hâlihazırda hangi ağa bağlı olduğunu görmek isterseniz iwconfig aracından faydalanabilirsiniz:

pi@raspberry ~ $ iwconfig wlan0
wlan0     IEEE 802.11bgn  ESSID:"CELL-LKREP"
          Mode:Managed  Frequency:2.452 GHz  Access Point: E8:AB:FA:12:36:E8
          Bit Rate=36 Mb/s   Tx-Power=20 dBm
          Retry short limit:7   RTS thr:off   Fragment thr:off
          Power Management:off
          Link Quality=63/70  Signal level=-47 dBm
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:10   Missed beacon:0

Yukarıdaki ekran çıktısında E8:AB:FA:12:36:E8MAC adresli kablosuz ağ adaptörümüzün “CELL-LKREP” adlı kablosuz ağına 36Mbits ile bağlı olduğunu , bağlantı kalitesinin %63 ve sinyal seviyesinin  -47 desibel olduğu görebilirsiniz.

wpa_supplicant.conf

Bu yapılandırma dosyasının içeriğini oluşturabileceğiniz güzel bir web uygulaması http://tiny.cc/wpa-supp adresinde yer alır. Web formundan gerekli ayarları seçtikten sonra oluşturulan yapılandırmayı kopyalayarak Raspberry Pi’a yapıştırabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.