Harici Kablosuz Ağ Arabirimi ile Ağa/İnternete Bağlanmak

Raspberry Pi’ın kablosuz ağ arabirimi ile ilgili bilgileri görüntülemek için dmesg ve lsusb komutlarının çıktıları incelenebilir. Eğer harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız bu çıktılardan aygıtın Raspberry Pi OS tarafından tanınıp tanınmadığını görebilirsiniz:

Dâhili kablosuz ağ adaptörüne sahip bir Raspberry Pi modeli kullanıyorsanız, kablosuz yapılandırmasını raspi-config aracını çalıştırarak kolay gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için aracın “Network Options” menü seçeneği altındaki “Wi-fi” seçeneğini seçtikten sonra sırasıyla kablosuz ağ adını (SSID) ve parolasını girmeniz yeterlidir.

Eğer harici bir USB kablosuz ağ adaptörü kullanıyorsanız, dmesg komutunun çıktısından örneğin Ralink marka harici bir USB aygıt modülünün yüklendiğini görebilirsiniz. lsusb çıktısı ise bir Ralink marka aygıtın RT5370 modeli ile yüklendiğini belirtiyor.

Ağ adaptörünüzü lsusb çıktısında görebiliyorsanız kullanıma hazırdır. Etraftaki kablosuz ağların hangileri olduğunu görmek için iwlist komutundan faydalanabilirsiniz. Mevcut kablosuz ağ adaptörlerinin listesini (örn.:wlan0) görmek için ise ifconfig komutunu kullanabilirsiniz. :

iwlist komutunu scan modunda çalıştırdığınızda etrafta yayın yapan kablosuz cihazlar hakkında detaylı bilgiler listeler. Bunlardan ESSID satırında gözüken değer kablosuz yayın yapan erişim noktasının yayın adıdır. Ayrıca bu çıktıda sinyal kalitesi/seviyesi, erişim noktasının MAC adresi ve kablosuz aygıtlar tarafından desteklenen şifreleme (WPA/WPA2/WEP) yöntemlerini görebilirsiniz.

Raspberry Pi USB kablosuz ağ adaptörlerini wlan0, wlan1, wlan2  (wireless lan) şeklinde isimlendirir.

Adaptörünüzü kablosuz bir ağa bağlamak için öncelikle nano editörü ile /etc/network/interfaces dosyasını düzenleyerek aşağıdakine benzer tanımlamaların yer almasını sağlayın:

Bu ayarlar ile USB kablosuz adaptörünün kullanacağı IP adresini otomatik olarak almasını, bağlanacağı kablosuz ağa ait kablosuz ağ yayın adının (SSID/ESSID) ve parolasının wpa_supplicant.conf dosyasından okunacağını belirtmiş olduk. wpa_supplicant.conf dosyası, WPA ve üzeri (WPA2) güvenlik seviyesine sahip kablosuz ağlara bağlanabilmek için kullanılan wpa_supplicant uygulamasının yapılandırma dosyasıdır. Bundan sonra aynı dosyayı nano ile açarak aşağıdaki gibi ssid ve psk (parola) bilgilerini tanımlayın.

Bağlanılacak kablosuz ağ adını ve parolasını tırnak işaretleri arasına yazıp kaydettikten sonra kablosuz ağ adaptörünü etkinleştirip ağa bağlanmasını sağlamak için aşağıdaki komutları yazın:

Kablosuz ağ yapılandırmanız doğru ise ifconfig komutunun çıktısında wlan0 adlı kablosuz ağ adaptörünün ağa bağlandığını ve veri alışverişine başladığını görebilirsiniz. Buradaki ilk komut USB kablosuz ağ adaptörünün enerjilendirilmesini sağlarken diğer komut, adaptörün IP yapılandırmasının etkinleştirilmesini sağlar. Bu örnekte, IP konfigürasyonu DHCP yoluyla otomatik olarak alınmaktadır. Kablosuz ağ adaptörü IP yapılandırmasını almıyorsa aşağıdaki gibi –force seçeneği ile zorlayabilirsiniz.

Ayrıca kablosuz ağ adaptörünüzün hâlihazırda hangi ağa bağlı olduğunu görmek isterseniz iwconfig aracından faydalanabilirsiniz:

Yukarıdaki ekran çıktısında E8:AB:FA:12:36:E8MAC adresli kablosuz ağ adaptörümüzün “CELL-LKREP” adlı kablosuz ağına 36Mbits ile bağlı olduğunu , bağlantı kalitesinin %63 ve sinyal seviyesinin  -47 desibel olduğu görebilirsiniz.

wpa_supplicant.conf

Bu yapılandırma dosyasının içeriğini oluşturabileceğiniz güzel bir web uygulaması http://tiny.cc/wpa-supp adresinde yer alır. Web formundan gerekli ayarları seçtikten sonra oluşturulan yapılandırmayı kopyalayarak Raspberry Pi’a yapıştırabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.