Dâhili Kablosuz Ağ Arabirimi ile Ağa/İnternete Bağlanmak

Rapbian Wheezzy dağıtımı ile birlikte, raspi-config aracına kablosuz ağ yapılandırma seçeneği eklenmiştir. raspi-config aracını çalıştırarak “Network Options” menü seçeneği altındaki “Wi-fi” seçeneği ile kablosuz ağ bağlantısını yapılandırabilirsiniz. Ekrana gelecek arabirim size SSID (yayın adları) yani bağlanmak istediğiniz kablosuz ağın adını ve parolasını soracaktır.

raspi-config kablosuz ağ yapılandırma ekranı

Eğer bağlanmak istediğiniz kablosuz ağının adını (SSID) bilmiyorsanız, Raspbery Pi’ın kapsama alanındaki erişim noktalarını listeletmek için iwlist aracından faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki komutlar sırasıyla eğer varsa Wi-Fi’ın çekirdek tarafından blokesini kaldırıp arabirimi etkinleştirecek ve etraftaki kablosuz ağları listeleyecektir.

scan seçeneği çok detaylı bir listeleme yapar. Sadece yayın adlarını ve sinyal güçlerini listeletmek için grep argümanından aşağıdaki gibi faydalanabilirsiniz:

raspi-config aracı ile kablosuz ağ bağlantısını yapılandırdıktan sonra mevcut yapılandırmayı görüntülemek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz:

Yukarıdaki ekran çıktısında Raspberry Pi’ın BTA-AP1 adlı kablosuz erişim noktasına 24Mbit hızında bağlı olduğu ve sinyal kalitesinin %40 olduğu görülmektedir. Kablosuz ağ arabiriminin TCP/IP yapılandırmasını görüntülemek için ifconfig aracı, kablosuz ağ arabirim kartının adı olan wlan0 argümanı ile aşağıdaki gibi kullanılabilir:

Burada Raspberry Pi’ın kablosuz ağ üzerinde 11.0.116.81 ip adresi ile var olduğu gözükmektedir. Eğer internet bağlantısını sınamak isterseniz aşağıdaki gibi basitçe bir ping isteği gönderebilirsiniz.

Raspberry Pi 3B+ ve Kablosuz Ağ Regülasyonu

Raspberry Pi 3B+ modeli 5G teknolojisini destekleyen bir kablosuz ağ arabirimine sahiptir. Yasal mevzuat gereği Raspberry Pi’ın ülke kodunu tanımlayıncaya kadar kablosuz ağ pasif durumdadır[1]. Ülke kodunu tanımlamak için raspi-config aracını çalıştırarak, Localization Options altındaki Change Wi-fi country seçeneği ile kablosuz ağı kullanmakta olduğunuz ülkeyi seçin. Böylece Raspberry Pi o ülkede izin verilen kablosuz ağ sinyal gücünü ve diğer standartları ayarlayabilecektir.


[1] Raspberry Pi 3B+ kablosuz ağ yasal düzenlemesi – http://tiny.cc/rpi-wlan-regulation

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.