Raspberry Pi’ın Kablosuz Ağ Bağlantısını Otomatik Olarak Yenilemek

Kablosuz bağlantı yapıldıktan sonra çeşitli nedenlerle bağlantı kesilebilir. Örneğin hem Wireless Access Point (Kablosuz erişim noktası) hem de Raspberry Pi’ınız kapsama alanı dışına çıkabilir, kilitlenebilir, etraftaki radyo frekans kirliliği nedeniyle (genellikle çok yakındaki bir elektronik cihazın yarattığı frekans kirliliğine neden olur) kararsızlığa düşüp kablosuz bağlantı kesilebilir. Raspberry Pi’ın adaptöre uyguladığı güç tasarruf modu sırasında, kablosuz adaptör kullanım dışı da kalabilir. Bu durumda; tek bağlantı yöntemi olarak kablosuzu kullanıyorsanız Raspberry Pi’ınıza ağ üzerinden erişemeyeceksiniz demektir.

Bu sorunu gidermek için aşağıdaki gibi bir betik iş görecektir. crontab’a eklenecek betik belirli sürelerle wlan0 arabirimini kontrol edip, ağ bağlantısı sonlandığında ifup ile yeniden başlatacaktır. Aşağıdaki betiği nano ile wifi_check.sh dosya adı ile kaydedin:

Çalıştırma izni verip sınamak için aşağıdaki komutları çalıştırabilirsiniz:

Betiği cron’a eklemek için crontab -e yazın ve alttaki satırı ekleyin:

Daha önce bahsedildiği gibi; kablosuz ağ adaptörü kullanılmadığı zamanlarda güç tasarruf moduna geçebilir ve bu moddan istenildiği şekilde çıkamayabilir. Bu mod özellikle sınırlı bir besleme kaynağına (akü, li-ion pil vb.) sahip Raspberry Pi’ler için oldukça faydalıdır. Eğer enerji kaynağı sorununuz yoksa bu güç tasarruf modunu tamamen devreden çıkartabilirsiniz. Önce tasarruf modunun aktif olup olmadığına bakın:

iwconfig çıktısının Power Management satırındaki değer, güç tasarruf modunun durumunu gösterir. Eğer mod, on yani açık ise kapatmak için /etc/network/interfaces dosyasına aşağıdaki satırı ekleyin:

Isınmaya bağlı donanımsal Wi-Fi sorunları

Bazen kablosuz ağ erişim noktası donanımsal bir nedenden dolayı ya da aşırı ısınmadan kararsız bir duruma düşüp yazılımsal müdahalelere yanıt vermeyebilir. Aynı durum Raspberry Pi’ın dâhili Wi-Fi arabirimi ya da USB üzerinden bağlı Wi-Fi arabiriminde gerçekleşebilir. Bu durumda Rasberry Pi’ı yeniden başlatmak çözüm olabilir. Hatta crontab aracılığı ile belli zamanlar için otomatik yeniden başlatma tanımlayabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Raspberry Pi’ın Kablosuz Ağ Bağlantısını Otomatik Olarak Yenilemek” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.