Windows’da Boş Disk Alanı Açmak

İşletim sistemi canlı bir organizma gibidir, kullandıkça ve işlem yaptıkça yeni dosyalar oluşur ve disk alanı azalır. Kendiliğinden oluşan bu dosyalar çoğu zaman gereksizdir ve sistemin temel işlevlerini yerine getirmesi açısından herhangi bir öneme sahip değildir.

İşletim sistemi tarafından sıklıkla oluşturulan ve bazen önemli miktarda yer kaplayabilen dosyalar şunlardır:

  • Geri dönüşüm kutusu
  • İnternetten indirilen yazılım güncelleştirme ön bellekleri (Windows Update cache)
  • Günlük kayıtları ve hata rapor dosyaları
  • Web tarayıcılarının ön bellekleri (cache)

İşletim sistemleri yüsek başarımda çalışabilmek için bir miktar boş disk alanına ihtiyaç duyar. Bu miktar işletim sisteminden işletim sistemine değişen boyutlarda olabileceği gibi genellikle RAM billek miktarının iki katı kadar bir değerdir. Ayrıca diskin imaj olarak yedeğini almak gerektiğinde de gereksiz dosyalardan kurtulmak disk imajının boyutunu ve oluşturulma süresini azaltır.

Aşağıda ekran görüntüleri ve indirme sayfaları yer alan ücretsiz araçlar diskte boş alan açma işini sizin yerinize otomatik olarak gerçekleştiriliyor. BleachBit boş alan açma konusunda daha fazla seçeneğe ve ayara sahip. BleachBit ve DriveTidy programlarının gelişmiş seçeneklerini kurcalayarak temizlik yapılacak konumları ayarlayabilirsiniz.

CloneSpy programı diskte tekrar eden ya da birden fazla kopyası bulunan dosyaları tespit etmenizi ve otomatik olarak temizlemenize sağlıyor. Örneğin aşağıdaki görselde sırasıyla numaralandırılan işlemleri yaptığınızda belirttiğiniz klasörde yer alan aynı dosyaların patikası daha uzun olanlar silinecektir.

CloneSpy indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

BleachBit indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

DriveTidy indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

BelachBit Linux ortamında da disk temizliği yapabilen bir araç

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.