Windows’da Boş Disk Alanı Açmak

0
311

İşletim sistemi canlı bir organizma gibidir, kullandıkça ve işlem yaptıkça yeni dosyalar oluşur ve disk alanı azalır. Kendiliğinden oluşan bu dosyalar çoğu zaman gereksizdir ve sistemin temel işlevlerini yerine getirmesi açısından herhangi bir öneme sahip değildir. İşletim sistemi tarafından sıklıkla oluşturulan ve bazen önemli miktarda yer kaplayabilen dosyalar şunlardır:

  • Geri dönüşüm kutusu
  • İnternetten indirilen yazılım güncelleştirme ön bellekleri (Windows Update cache)
  • Günlük kayıtları ve hata rapor dosyaları
  • Web tarayıcılarının ön bellekleri (cache)

İşletim sistemleri yüsek başarımda çalışabilmek için bir miktar boş disk alanına ihtiyaç duyar. Bu miktar işletim sisteminden işletim sistemine değişen boyutlarda olabileceği gibi genellikle RAM billek miktarının iki katı kadar bir değerdir. Ayrıca diskin imaj olarak yedeğini almak gerektiğinde de gereksiz dosyalardan kurtulmak disk imajının boyutunu ve oluşturulma süresini azaltır.

Aşağıda ekran görüntüleri ve indirme sayfaları yer alan DriveTidy ve BleachBit adındaki ücretsiz araçlar diskte boş alan açma işini sizin yerinize otomatik olarak gerçekleştiriliyor. BleachBit boş alan açma konusunda daha fazla seçeneğe ve ayara sahip. Her iki programın da gelişmiş ayar seçeneklerini kurcalayarak temizlik yapılacak konumları ayarlayabilirsiniz.

BleachBit indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

DriveTidy indirme sayfasına gitmek için tıklayın.

BelachBit Linux ortamında da disk temizliği yapabilen bir araç

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.