Hata: Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir

Windows 7’de dosya ve yazıcı paylaşımı önceki sürümlere göre biraz daha komplike bir hal aldı. Bunun yeterince eski ve derme çatma bir hal alan smb (samba) protokolünün, geçmişte yol açtığı onlarca güvenlik zafiyetinden çıkartılan dersler olduğu aşikar. Tabi bu başarısızlıklar son kullanıcının konforuna olumsuz olarak yansımış gözüküyor.

Dosya paylaşımı verdiğiniz bilgisayara erişirken yukarıdaki hatayı alıyorsanız. Yapmanız gerekenler şunlar:

yerel_hesabin_bos_parola_kullanmasini_yalnizca_konsol_oturumuyla_sinirla
  1. Guest kullanıcısının aktif aktif ve parolasının boş olduğundan emin olun. (Bilgisayarım->Yönet->Kullanıcılar)
  2. Denetim Masassından->Yönetimsel Araçlar->Yerel Güvenlik İlkesi‘ni açın.
  3. Buradan Güvenlik Ayarları->Yerel İlkeler->Güvenlik Seçenekleri altından bulunan; “Hesaplar: Yerel hesabın boş parola kullanmasını yalnızca konsol oturumuyla sınırla” ayarını. “Devre Dışı” olarak ayarlalayın.
  4. İşlem bu kadar.

Konsol oturumu, ilgili kullanıcının yalnızca fiziksel olarak bilgisayarın başı oturum açabilmesini sınırlandıran bir ayar. Bu ayarı devre dışı bırakarak uzaktan paylaşımlara ve yazıcılara erişim izni vermiş oluyoruz. Peki Windows bunu neden kendisi yapmıyor diyecek olursanız. Kullanıcılarını Ev ağı kurmaya zorlayarak güvenliği artırmak olarak düşünüyorum.

Bunu yaptıktan sonra; bilgisayarınızın paylaşımlarını görüntüleyerek istemediğiniz bir paylaşım varsa bunu kaldırmayı unutmayın. Paylaşımları kaldırmak için;

  1. Bilgisayarım’a sağ tıklayıp Yönet’i seçin.
  2. Bilgisayar Yönetimi->Sistem Araçları->Paylaşılan Klasörler->Paylaşımlar‘dan istenmeyen paylaşıma sağ tıklayarak “Paylaşımı Durdur” seçeneğine tıklatın. Sonun da $ işareti olan paylaşımlar Windows’un yönetimsel amaçla kullandığı paylaşımlar. Bunlara bir işlem yapmanıza gerek yok.

Windows XP’de çözüm nasıl?

Windows XP’de yönetimsel güvenlik ayarları konsolu olmadığı için aynı işlem (şahsen denememiş olmak ile beraber) registry’den şöyle yapılıyormuş.

windows_paylasim_restrictanonymous
  1. Çalıştır’a regedit yazın.
  2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa anahtarı altındaki restrictanonymous ayarına çift tıklayarak değerini 0 yapın

Kolay gelsin.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Hata: Bu ağ kaynağını kullanma izniniz olmayabilir” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.