“USB Flash Copy” ile Flash Belleklerinizi Otomatik Olarak Bilgisayara Yedekleyin

Flash bellekler sahip olduğu kapasite ve modülarite özellikleri ile günlük işlerimizde sıklıkla kullandığımız depolama aygıtlarından biri. Flash belleklerin hayatımızdaki kullanım alanı bu kadar genişken hemen herkesin başından en az bir kez veri kaybı kazası geçmiştir. Bu kayıp genellikle flash bellek kullanım anında bilgisayardan çekildiğinde gerçekleşir. Kimi zaman dosya sistemi hataları (MFT ve FAT) ile tüm dosya sistemini kaybederiz ya da en son çalıştığımız dosya erişilmez olur. Bazen de flash bellek donanımına bağlı hatalar verilerimizin tamamen bozulmasına sebep olur.

Durum böyle iken yedeklemenin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Diğer taraftan flash belleklerimizi düzenli olarak yedeklemek de ayrı bir efor gerektirdiğinden riski tamamen ortadan kaldırmak maalesef mümkün olamıyor.

Özellikle öğretmen ve öğrenci olanlarımız bilhassa dönem sonlarında yaptıkları yoğun çalışmalarda flash bellek arızaları ile sıklıkla karşılaşırlar.

Bu yazıda sizi USB Flash Copy adındaki ücretsiz program ile tanıştırmak istiyorum. Program sistem tepsisinde sürekli olarak çalışarak bilgisayara flash bellek takılıp takılmadığını kontrol ediyor. Önceden tanımlanmış (seri numarası ile) bir flash bellek takıldığında flash bellek içeriğini belirtilen klasöre otomatik olarak yedekliyor. Dilerseniz yedek klasöründe aynı isimdeki dosyalara sıra numarası verdirerek dosyanın eski versiyonlarına da muhafaza edebiliyorsunuz.

Program çalışır çalışmaz sistem tepsisinde yerini alıyor ve takılan flash bellekleri takibe başlıyor. Tanımlı olmayan bir flash bellek takıldığında yeni bir yedekleme profili oluşturmak isteyip istemediğiniz soruluyor.

backup-new-drive
Yeni Flash Bellek Algılanması

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi; profil oluşturarak, flash bellek içeriğinin otomatik olarak yedekleneceği dizini, hariç bırakmak istediğiniz dosya türlerini ve kopyalama hızını belirleyebiliyorsunuz.

flash_copy_tankado_com

USB Flash Copy programının sayfasına gitmek için buraya tıklayın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

““USB Flash Copy” ile Flash Belleklerinizi Otomatik Olarak Bilgisayara Yedekleyin” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.