Format’dan Sonra Gerekli Programları Otomatik Kurun

Bilgisayara format atıp işletim sistemini kurduktan sonraki ilk adım aygıt sürücülerini yüklemektir. Daha sonra iş gerekli olan programları sırasıyla yüklemeye gelir.Firefox, Opera, Winamp, Gom, Picasa, Foxit, Winrar ve Notepad++ gibi birçok programı yüklememiz gerektiğinde, olucaksa son versiyonu olsun deyip ilgili programların sitelerini ziyaret ederek bilgisayarımıza indirmemiz gerekir.

Şimdi tanıtacağım ninite.com sitesi bu işi bizim için otomatik olarak yapıyor. Siteden bilgisayarınıza kurmak istediğiniz programları seçtikten sonra; ninite.com size küçük bir setup programı veriyor. Bu setup’ı çalıştırarak seçmiş olduğunuz programların enson sürümleri kendi orjinal sitelerinden indirilerek bilgisayarınıza kuruluyor. Bu sırada herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok, arkanıza yaslanıp tüm programların indirilip kurulmasını bekleyebilirsiniz. Ninite’in, ninite one adında başka bir uygulamasıda yüklenecek programları ninite.com sitesine girmeden seçmenizi sağlayan bir uygulama sunuyor. Her teknik servis CD’sinde bulunması gereken bir program.

Ninite.com’u biraz inceledikten sonra bu adamlar bu işi “hayır” için mi yapıyor diye soruyor insan. Ninite.com un yaptığı iş “az zahmetli” bir iş değil. Onlarca programın indirme bağlantısını sürekli güncel tutacaksın ve de kurulumları katılımsız hale getireceksin.
Ninite One yazılımını incelediğinizde bunun bir de Pro sürümünün olduğunu görüyorsunuz. Ücretli olan ($20) bu sürümde kurulan yazılımların reklamsız olduğuna değinilmiş. Yani normalde foxit kurarsanız kurulum aşamalarında ask.com veya yahoo.com toolbar’ın (ya da ad-bar mi demeliyim) kurulmasını isteyip istemediğinizi sorar.
Ninite Pro’nun iş modelinde seçilen bazı programların reklam barları (ad-bar) kendi referanslarını içermiyor, yani siz ücretsiz ninite ile kuracağınız programlarda ninite.com’a referanslanan reklam argümanları da yükleniyor. Bu ilk başta göze çarpmayan bir nokta ama zekice düşünülmüş bir kazanç modeli.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.