Youtube oynatma listesindeki tüm videoları bilgisayara indirin

Bir oynatma listesinde yer alan tüm video’ları indirmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. Bilgisayarınıza youtube-dl aracını indirin. Bu araç açık kaynak kodludur ve ücretsizdir. Komut satırında çalışır. Tüm işletim sistemleri için sürümü vardır. İşletim sisteminize uygun sürümü indirdiğinizden emin olun. Windows için indiriyorsanız, indirme sayfasında belirtilen ilgili servis paketinin sisteminizde yüklü olduğunu teyit edin.
  2. Windows+R tuş bileşimini kullanarak Çalıştır diyalog penceresini açın ve cmd yazarak komut istemcisini çalıştırın.
  3. Komut istemcisinde cd <dizin adı> komutunu kullanarak youtube-dl.exe dosyasının bulunduğu dizine gidin.
  4. İndirme istediğiniz oynatma listesinin adresini (URL) kopyalayın ve aşağıdaki gibi youtube-dl aracına parametre olarak verin.:
youtube-dl.exe https://www.youtube.com/playlist?list=PLnb4OlLvQaoPAjVY56U4kEfv2HSzqeTGI

Youtube-dl aracının komut satırı seçeneklerini ve görevlerini görmek için buraya tıklayın. Araç ile ilgili bri sorun yaşıyorsanız şurayı kontrol edin. youtube-dl aracını güncellemek için -U parametresini kullanın. Youtube alt yapısı değiştiğinde buna uyum sağlayabilmek için güncelleme yapmalısınız.

Oynatma listesini mp3 olarak kaydedin

youtube-dl aracı videoları varsayılan olarak mp4 video dosyası olarak indirir. Dosyaların indirildikten sonra mp3 biçimine dönüştürülebilmesi için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

youtube-dl.exe --download-archive indirilenler.txt -i -x --audio-format mp3 --audio-quality 0 -o '%(playlist)s - %(title)s.%(ext)s' https://www.youtube.com/playlist?list=PLRTEya3lEyCkK7cYPikxe1uMxR3ZQlxRs

Komutta yer alan parametrelerin görevleri aşağıda yer alıyor, diğer parametreler için yardım kılavuzuna bakabilirsiniz:

--download-arcihive: İndirilen dosyaların kimlikleri bu dosyada saklanır. Komut sonradan tekrar çalıştırıldığında daha önceden indirilen dosyalar tekrar indirilmez, sadece oynatma listesine yeni eklenen dosyalar indirilir.

-i: İndirme hatası oluştuğunda sonraki dosyadan devam eder. Listedeki bir video silinmiş olabilir. Bu durumda listenin geri kalanının indirilmesine devam edilecektir.

-x: Video dosyalarını ses dosyalarına dönüştürür. Bunun için ffmpeg/avconv araçlarına ihtiyaç vardır. Gerekli olan araçları ffmpeg sitesinden indirerek youtube-dl.exe ile aynı dizine kaydedin. Gerekli araçlar bin dizini içinde yer alan ffmpeg.exe,ffplay.exe ve ffprobe.exe program dosyalarıdır.

--audio-format: Ses dosyasının çıktı biçimini ne olacağını belirler. “best”, “aac”, “flac”, “mp3”, “m4a”, “opus”, “vorbis” veya “wav” türlerinden biri olabilir. Varsayılan olarak “best” ‘tir.

--audio-quality: ffmpeg/avconv için ses kalitesini belirtir. 0 en yüksek 9 en düşük kaliteyi belirtir.

-o: Çıktı dosyasının adının nasıl oluşturulacağını tanımlar. Örnekte oynatma listesinin adı ve video başlığı kullanılarak oluşturulmuştur.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Youtube oynatma listesindeki tüm videoları bilgisayara indirin” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.