Dikkat: Sahte İnvertör Kaynak Makineleri – 2

mailtank mma 400 fake sahte

Daha önce burada sahte bir invertör kaynak makinesini incelemiştim. Şimdi de bunun yerine aldığım farklı bir invertör makinesinin inceliyorum. Bu cihazın markası ve modeli Mailtank MMA-400. Belirgin ayırt edici özelliği fiziksel boyutlarının çok ufak olması ve kendi taşıma çantası ile beraber gelmesi. Dış görünüşüne ait fotografı aşağıda görebileceğiniz invertör kaynak makinesi farklı marka ve model isimleri ile de satılıyor. Cihaz aynı cihaz.

Yaptığım ölçümlerde elde ettiğim akım değerlerini aşağıdaki fotograflar üzerinde gösterdim. Bu cihaz da sahip olduğu arc force ve hot start potanslarının devreye bağlı olmamasından dolayı hileli bir ürün. Cihazı ve potansları söküp fotograflarını aşağıda paylaştım, potanslar devreye yollarla bağlanmamış. Boşta duruyorlar.

Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi arc force ve hot start özellikleri gerçekleştirmesi zor ve pahalı özellikler. Kaynak başlangıcında çekilen akımdan oluşturulan sinyalin yüksek hızla işlenip çıkış akımının değerini ayarlayacak bir algoritmadan geçirilmesi gerekir. Bu sayısal sinyal işlemenin konusu. Bu işleme karakteristiğini ve hızını yüksek akım değerlerinde yönetebilmek de ayrı bir tasarım zorluğu. Özetle; bu özelliklerin gerçekten var olduğu invertörler fiyatı burada incelediğim invertörün en az 4-5 katı olmak zorunda gibi duruyor. Diğer taraftan burada ve daha önce incelediğim invertörler parayla satın alabileceğiniz en ucuz ürünler ve çin meşeyli birçok merdiven altı üretici tarafından farklı model ve markalarla satılıyor.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.