Dikkat: Sahte İnvertör Kaynak Makineleri

Geçen ay hepsiburada’dan bir invertör kaynak makinesi aldım. Burada satın aldığım makineyi görebilirsiniz. Insma adlı çinli satıcının dükkanında olan bu ürün kargo ve vergiler dahil yaklaşık 900TL’ye satılıyor. Malesef gelen ürün fabrikasyon şekilde (bilinçli olarak) üretilmiş bazı sahtelikler ve aldatmacalar barındırıyordu. Bir invertör kartı (PCB) sahte olarak nasıl üretilebilir aşağıda açıklamaya çalıştım. Bu bilgileri hepsiburada ile de paylaştım ürünü iade aldılar fakat ürünü satmaya devam ediyorlar. Bu açıkça Türk halkını kandırmaya yönelik, açıkça sahte olarak üretilmiş bir ürünü satmaya devam etmek suç olsa gerek ama duyarsız kaldılar. Er ya da geç bu ürünü kaldıracaklar, bundan eminim. Bu yazıyı yazmaktaki maksadım bu tarz ürünler konusunda tüketicileri bilgilendirmek.

Sahte özellikler 1 ve 2: Sıcak başlangıç (hot start) ve ark kuvveti ayarlama

Öncelikle ürün sayfasındaki görselde (MAA300 modeli) ön panelde akım ayarına ek olarak sadece ark gücü ayarı yer alıyor. Ürünün açıklama kısmında ise ark gücüne ek olarak sıcak başlatma özelliği olduğu belirtilmiş.

Gönderilen model ise Mailtank MMA305 bu ürünün ön panelinde akım ayarına ek olarak bu iki ayar için de bir potans var. Bu potansları hareket ettirdiğinizde ekran bir değişiklik olmuyor. Şüphelenip iç tasarımını incelediğimde her biri 3 terminale sa”hip olan bu iki potansın (ark ve sıcak başlangıç) sadece orta uçlarından bir kablo alınarak (diğer iki uçları boşta) PCB’deki bir ikili oniks konnektöre götürülmüş. PCB’nin baskı devresinde bu konnektörün bağlı olduğu pad’lere baktığımda da konnektörün her iki terminalinin kısa devre olacak şekilde bağlandığını gördüm. Yani burada sanki işlevselmiş gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılmış ama bilinçli olarak yapılmış bir aldatmaca veya sahtekarlık. Artık adına nederseniz.

Sahte özellik 3: Akım gücü

Ürünün özelliklerinde azamı akımın 300A olduğu yazıyor. Ön paneldeki akım ayar potansıyla da 0-300 arasında ayar yapabiliyormuş gibi gözüküyor. Ama aslında verebildiği akım azami 120A. Yani göstergede 300A ayarladığınızda azami 120A verebiliyor (bu çoğu iş için yeterli olsa da bir aldatamaca). Bu değeri kaliteli bir pens ampermetre ile ölçerek gözlemledim. Diğer taraftan invertör kartının üzerindeki FP-MINI-120-WP3.1 etiketi de bu durumu doğruluyor. Yani bu ürün azami 120A verebiliyor.

Sahte özellik 4: Kablo iletken çapı

Hepsi buradadan daha önce aldığım bir uzatma kablosunda da benzer sahteliği yaşamıştım. Hepsiburada bu ürünü de satmaya devam etti. Ayrıca bu ürün ülkemizde, İstanbulda bir imalathane de üretilen bir üründü. Üreticileri ile görüştüğümde salağa yattılar, özür diledirler felan ama ürünü de satmaya devam ettiler. Sadede gelicek olursam kablonun üzerine basılı olan etikette iletken çapı olarak 25mm2 belirtilmiş. Ancak dijital kumpasla yaptığım ölçümde sadece 0.125mm2 hesapladım. Bu kabloda sahte olarak üretilmiş bir ürün.

Sonuç

Hepsiburada bu ürünü satmaya devam ediyor. Para iadesi aldım ve hemen hemen aynı fiyatta benzer başka bir ürün sipariş verdim. Ürün gelince onun da incelemesini yapacağım. Muhtemelen ark ve sıcak başlangıç ayarları bunda da sahte olarak gelecek. Çünkü gerçekten bu özelliklere sahip olan orjinal ürünler bu ürünlerin yaklaşık 4-5 katı fiyatlarına satılıyor. Ürünü inceledikten sonra burada paylaşırım.

Bu yazıda bahsettiğim Mailtank MMA305A/Mailtank Insma MMA300 ürününü profesyonel bir kaynakçıya test etmesi için götürdüm. Ürün akım ayar sıkalasında 2mm ile 4mm arasındaki elektrotları güzel yaktı güç olarak iyi fakat yeni başlayanlar için önemli olan sıcak başlangıç ve ark gücü ayarları çalışmadığından iş biraz deneyime ve maharete kalıyor.

Acemi bir kaynakçı olarak başlangıçta şu sorunları yaşadım; Örneğin ince bir parçayı kaynaklamak için akım ayarını düşürmeniz gerekiyor (aksi takdirde parça yüksek akımdan eriyor), düşürünce de elektrotun ilk başlangıcı yapması mümkün olmuyor. Mecburen yüksek bir ayara alıp maharet konuşturmak gerekiyor. İşte sıcak başlangıç dedikleri bu özellik tam da bunun için. Elektrotun ucunu ateşlemek için başlangıç akımını yüsek tutuyor (sıcak başlangıç) ve ateşleme gerçekleştiğinde akımı ayarladığınız nominal seviyede devam ettiriyor. Bildiğim kadarıylar bu işi yapan bir yazılım var. Yani invertör kartında kaynak başlangıcını ve bitişini hisseden bir algoritma çalışıyor. Evet orjinal cihazlarda bu tarz algoritmik yazılımlar kullanıyor. Gelen ürünün invertör kartında bir mikrodenetleyici görmedim.

Bir başka önemli konu da ürünle birlikte gelen kaynak maskesi. Maskenin camı olması gerektiğinden çok daha koyu olduğu için yakma sırasında bile ürünü zar zor görüyorsunuz. Bu nedenle kaynağa maskesiz bakmak zorunda kaldığım için kornea yanığı yaşadım. 24 saat kadar süren dayanılmaz bir acı. Malesef kesin bir tedavisi yok. Beklemek gerekiyor. Kısacası böyle bir ürün ile birlikte kaliteli bir maske de almak elzem.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Dikkat: Sahte İnvertör Kaynak Makineleri” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.