Raspberry Pi açılmıyor

Raspberry Pi’ın açılmamasının birçok nedeni olabilir. Öncelikle USB port’larındaki takılı cihaz varsa hepsini çıkartın ve tekrar deneyin. Raspberry Pi’ın durum LED’leri olağan şekilde yanıyorsa HDMI kablonuzda kopukluk veya konnektörlerin girdiği soketlerde temassızlık olabilir. Raspberry Pi üzerindeki 2 adet HDMI port’undan varsayılan olan HDMI0’dır. HDMI kablosunu buraya bağladığınızdan emin olun. Kullandığınız kabloyu başka bir cihazla kontrol etmeyi de deneyebilirsiniz. Ayrıca bir HDMI-VGA dönüştürücü kullanıyorsanız birinci bölümdeki “HDMI ve HDMI kabloları” konusunda da açıklandığı üzere aktif bir dönüştürücü kullandığınızdan emin olabilirsiniz.

Kitabın “Enerji Besleyiciler” başlığında anlatıldığı şekilde güç adaptörünü temin ettiğinizden emin olun. Ardından “İşletim Sisteminin Yüklenmesi” başlığında anlatıldığı şekliyle yükleme işlemini gerçekleştirin. Raspberry Pi’ın açılabilmesi için besleme voltajının 4.75-5.25volt aralığında olması gerekir.

Eğer Raspberry Pi 4 kullanıyorsanız ve tüm bunlara rağmen açılış gerçekleşmiyorsa açılıştan sorumlu  EEPROM’da yüklü olan bootloader firmware’i zarar görmüş olabilir. Bunu anlamak için Raspberry Pi’ın enerjisini kesin ve SD kartı çıkartın ardından tekrar enerji verin, yeşil LED yanmıyorsa muhtemelen EEPROM zarar görmüştür. Zarar gören EEPROM’u onarmak için vakfın Download sayfasında yer alan kurtarma bootloader’ını indirin ve arşiv dosyasının içeriğini FAT biçimli boş bir SD karta kopyalayın. EEPROM’u otomatik olarak güncelleyecek olan bu kurtarma diskini Raspberry Pi’a bağlayarak enerji verin ve yeşil LED’in yanmasını bekleyin. Yeşil LED yanıp sönmeye başladıktan sonra enerjiyi kesin ve esas SD kart ile başlatarak durumu kontrol edin. Bu işlem işletim sistemi dağıtımının türünden bağımsızdır yani Raspberry Pi OS dışındaki herhangi bir işletim sistemini çalıştıran Raspberry Pi’lara da uygulanabilir.

Kullandığınız Raspberry Pi modeline uygun olarak bootloader’ı güncellemek için kitabın “ Rasberry Pi’ın Firmware’ini Elle Güncellemek” başlığına da göz gezdirebilirsiniz.

Ayrıca, Raspberry Pi’ın üzerinde bulunan kırmızı ve yeşil LED’ler açılış sürecindeki hatalar ile ilgili birçok bilgi verir. Açılış hataları ve LED’lerin anlamları için kitabın “Açılış Sorunları ve Aktivite LED’inin söyledikleri” başlığını okuyabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.