Windows Kurulumundan Sonraki İşlemler

Öncelikle kendi kullandığım ve Windows kullanıcılarının işine yarayabilecek bazı kullanışlı araçları tanıttımğım yazılarımı paylaşayım;

Bu yazımda ise Windows’u kurduktan sonra bazı optimizasyonlar için kullanışlı olabilecek birkaç aracı tanıtmak istiyorum.

SophiApp

SophiApp, Windows 10 ve Windows 11’de ince ayar yapmak için ücretsiz, açık kaynaklı bir uygulamadır. Modern bir UI/UX, 130’dan fazla benzersiz ince ayar sunar ve Windows’a herhangi bir zarar vermeden kolayca yapılandırılabilmesini sağlar.

SophiApp’ın Github sayfası:
https://github.com/Sophia-Community/SophiApp

Ultimate Windows Tweaker

Ultimate Windows Tweaker, Windows 10 için bir TweakUI aracıdır. Tüm bunlara Windows 10 Ayarlar uygulaması, Kayıt Defteri Düzenleyicisi veya Grup İlkesi Düzenleyicisi aracılığıyla erişebilecek olsanız da, Ultimate Windows Tweaker, Windows 10’daki tüm yararlı ince ayarları sunarak işleri sizin için kolaylaştırır.

Ultimate Windows Tweaker’ın sayfası:
https://www.thewindowsclub.com/ultimate-windows-tweaker-4-windows-10

Easy Service Optimizer

Tüm Windows sürümleri başlangıçta birçok hizmeti yükler. Bunların çoğu (hepsi değil) temel sistem özellikleri için gereklidir. Gereksiz hizmetleri devre dışı bırakarak, özellikle düşük sistem kaynaklarına sahip bilgisayarlarda performans önemli ölçüde iyileştirilebilir. Güvenle devre dışı bırakabileceğiniz Windows hizmetlerinden bazıları şunlardır:

– Yazdırma Biriktiricisi (bir yazıcı veya PDF’ye yazdırma kullanmıyorsanız)
– Bluetooth Desteği (herhangi bir Bluetooth cihazı kullanmıyorsanız)
– Uzak Kayıt Defteri (bu genellikle varsayılan olarak etkin değildir, ancak etkinse, güvenlik için devre dışı bırakabilirsiniz)
– Uzak Masaüstü (bunu kullanmazsanız devre dışı bırakabileceğiniz 3 hizmet)

Easy Service Optimizer, gereksiz hizmetleri kolayca devre dışı bırakmanızı sağlar!

Easy Service Optimizer sayfası:
https://www.sordum.org/8637/easy-service-optimizer-v1-2/

Windows Update Blocker

Windows 10, işletim sisteminin güncelleme davranışı üzerinde Windows’un önceki sürümlerine göre daha az UI kontrolü sunar , Windows 10’da Denetim Masası veya Ayarlar uygulamasını kullanarak Windows Güncellemelerini kapatma seçeneği yoktur, güncellemeleri otomatik olarak kontrol eder ve yükledikleri güncellemeleri yükler. beğenseniz de beğenmeseniz de bulun. Bu yeni özellik aslında çoğu kullanıcı için oldukça uygundur. Güncelleme işlemi üzerinde kontrol sahibi olmak istiyorsanız, Windows Update hizmetini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, Hizmetler yöneticisini açmanızı, hizmeti bulmanızı ve başlangıç ​​parametresini ve durumunu değiştirmenizi gerektirir. Ardından, işletim sisteminin güncellemeleri kontrol etmesini istediğinizde hizmeti yeniden etkinleştirmeniz gerekir (O ​​kadar kolay görünmüyor).

Windows Update Blocker sayfası:
https://www.sordum.org/9470/windows-update-blocker-v1-7/

PrivateWin10

PrivateWin10 Windows için gelişmiş bir Gizlilik aracıdır, gizlilik ayarlarını değiştirmek için basit ve kapsamlı bir kullanıcı arabiriminin yanı sıra, Windows bunun için tatmin edici bir ayar sağlamadığında gizliliği uygulamak için dosyalara ve kayıt defteri anahtarlarına sistem erişimini engelleme seçenekleri sunar.

Diğer yazılımlarla ilgili gizlilik sorunlarını çözmek için araç, güvenlik duvarında yerleşik programlar için güçlü bir özel güvenlik duvarı ön ucu içerir. Bu görevi yerine getirmek için arka planda servis olarak çalışır.

Priv10’un sayfası:
https://github.com/DavidXanatos/priv10

Disable Win Tracking

Windows 10’da izlemeyi devre dışı bırakmanın bilinen bazı yöntemlerini kullanmak için oluşturduğum bir araç.

Disable Win Tracking sayfası:
https://github.com/bitlog2/DisableWinTracking

Windows Fotoğraf Görüntüleyici

Windows 10 ve 11’de alışık olduğunuz Windows Fotoğraf görüntüleyici mevcut değilse daha iyisini yüklemek için şu Github projesini kullanabilirsiniz:

https://github.com/d2phap/ImageGlass

Programı indirmek için:

https://imageglass.org/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.