RepRap: 3 Boyutlu yazıcı nasıl yapılır

RepRap bir 3 boyutlu yazıcı. Hayal ettiğiniz bir makinayı veya mekanik aleti  imal edebileceğinizi düşünün. Bilgisayar ortamında kendi tasarımladığınız  mekanik parçaları ve cisimleri üretebildiğinizi düşünün, güzel olmazmıydı.

Elektronik ve mekanik işlerden anlıyorsanız kendi 3 boyutlu yazıcınızı kurabilir, polimer plastikten oluşan mekanik parcalarınızı bilgisayarda tasarlayıp kendi imkanlarınızla üretim aşamasına geçebilirsiniz. Bu teknolojij yeni değil endüstri de zaten kullanılıyor fakat fiyatları 30.000 avrodan başladığı için sadece profesyonellerin sahip olduğu cihazlar. RepRap projesi ise 500 avroya maal olan bir 3B yazıcı oluşturmak için çalışıyor. Projenin bileşenleri akademik çerçevede ele alınarak geliştiriliyor ve iyi dökümante ediliyor. RepRap projesi çok başarılı olmuş gözüküyor.

RepRap, hızlı prototip kopyalayıcı anlamına gelen Replicating Rapid-prototyper kelimelerinin kısaltması. RepRap’ın 3 boyutlu kopyalama ve üretim özelliği sayesinde yeni RepRap’lar üretip arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz.


RepRap Ata ve Çocuk  (Parent ve Child)

RepRap çok iyi dökümante edilmiş durumda. Elektronik ve mekanik olarak iki kısımda inceleniyor. RepRap ve benzeri ev yapımı oyuncaklara malumunuz YouTube kapatıldığı için Metacafe ve Google Video‘dan göz atabilirsiniz.

Accelerating RepRap from Adrian Bowyer on Vimeo.

RepRap’lar erimiş metal ve alçı harcı yanında ençok Polymorph (Polycaprolactone) adı verilen plastiğin bir türünü kullanıyor. Bu plastik donduktan sonra çok sağlam bir yapıya dönüşüyor. Polymorph’un 30gr’mı (30 gr = ~1 onz) 1.25 dolardan satılıyor.

RepRap geliştiricilerine ve kullanıcılarına ait ait sitelere buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. RepRap parçalarını temin edebileceğiniz sitelerin listesi. RepRap görüntülerini izlemek için tıklayın. RepRap bilgisayar kontrol yazılımları genellikle Java ve C de hazırlanmış. Daha çok RepRap.Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.