Bipolar ve Unipolar transistörler arasındaki farklar neler?

Unipolar transistörler (genellikle MOSFET veya JFET olarak bilinir) ve bipolar transistörler (NPN ve PNP) arasındaki temel fark, akımın kontrol edilme şeklidir.

Bipolar transistörler (NPN ve PNP):

  1. Bipolar transistörler BJT (Bipolar Junction Transistor) yani “Çift Kutuplu Eklemli Transistör” olarak da bilinir.
  2. Bipolar transistörler aynı anda hem elektronlar (negatif taşıyıcılar) hem de boşluklar (pozitif taşıyıcılar) tarafından taşınan akımı kontrol etmek için tasarlanmıştır. Örneğin NPN BJT’de elektronlar çoğunluk yük taşıyıcılarıdır ve delikler azınlık yük taşıyıcılarıdır ancak delikler hala iletimdeki (küçük) rollerini oynarlar. NPN BJT’de ise elektronlar azınlıktadır.
  3. NPN ve PNP bipolar transistörler, kolektör-emiter akımının (veya toplayıcı-dağıtıcı akımının) taban akımı tarafından kontrol edilmesi ile çalışır. Yani, bir transistörün taban elektroduna akım uygulandığında, kolektör-emiter akımı üzerinde kontrol sağlar. Akımın akışında delikler ve elektronlar görev alır.

Unipolar transistörler (MOSFET veya JFET):

  1. Unipolar yani tek kutuplu transistörler, aynı anda yalnızca bir taşıyıcı türü (elektronlar) tarafından taşınan akımı kontrol etmek için tasarlanmıştır. N kanal ve P kanal olarak iki türde üretilirler.
  2. MOSFET ve JFET gibi unipolar transistörlerin, N kanallı olanları elektronlar gibi negatif taşıyıcılar tarafından taşınan akımı kontrol eder, P kanallı olanlar ise delik taşıyıcılarını kullanır. Bu transistörlerin çalışma prensipleri, kapı (gate) voltajının drenaj (drain) akımını kontrol etmesine dayanır.

Unipolar transistörler, aynı anda yalnızca bir taşıyıcı türünün kullanılması nedeniyle (N veya P kanal) “unipolar” olarak adlandırılır. Yani bipolar transistörler gibi aynı anda hem pozitif taşıyıcı lar(boşluklar) hem de negatif taşıyıcılar (elektronlar) ile akımı kontrol etme özelliği taşımazlar. Unipolar transistörlerin akım kontrolü ya negatif taşıyıcılar (N kanal MOSFE) ya da pozitifi taşıyıcılar (P kanal MOSFET) tarafından gerçekleştirilir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.