Enixma 34. Sayı Çıktı

eniXma Temmuz 2009 Enixmanın Temmuz sayısı çıktı, linux ve açık kaynak ile ilgili birbirinden ilginç konuların yer aldığı dergiyi okumanızı tavsiye ederim. Bu ayki dergide benim okumaya ençok merak ettiğim vi editörü ve TinCore Linux makaleleri. EniXmayı ücretsiz olarak indirebilirsiniz.Temmuz 2009 sayısının içerisindeki konular şöyle:

3 – Linux’ta Sürpriz Yumurtalar
Uygulamalarda gizlenmiş ufak şakalar.

Programcıların “Easter Egg” adını verdiği, uygulamaların içine gizlenmiş ufak sürprizleri keşfetmek kullanıcılar için pek de kolay değildir. Bu yazımızda Linux uygulamalarında bulunan birkaç ufak sıradışı özellikten bahsedeceğiz.

Yazar: Gürkan Gür ([email protected])


6 – AcidRip
Bir başka DVD oluşturma aracı.

AcidRip, bir çeşit DVD sıkıştırma (DVDRİP) aracıdır. Temel olarak mplayer ve mencoder’ı kullanmaktadır ve basit grafik arayüzü ile bizi mencoder’ın komut satırı gibi uzun ve karmaşık şeyler yazmaktan kurtarır.

Yazar: Recep Ayan ([email protected])


9 – Kelime İşlemciler
Yazı yazmanın ötesinde.

Bilgisayarların ve programaların gelişimine paralel olarak çeşitli olanlarda olduğu gibi yazı yazma alanında da büyük gelişmeler oldu ve metin editörlerinden kelime işlemcilere geçildi. Kelime işlemciler alanında ön plana çıkan OOo.Writer, KWord ve AbiWord’ü tanıtıyoruz.

Yazar: Tanju Taşçılar ([email protected])


14 – Calc İle Hücre Listesi
OO.org’da hücrelerde liste oluşturma.

Openoffice’in şimdiye kadar birçok özelliğini keşfedip kullanmışsınızdır. İşte bu özelliklerden biri olan hücre içerisinde liste oluşturmak sizin için büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Yazar: Fırat Kutlu ([email protected])


17 – vi Editörü – V
Vi’de EX editörünü kullanmak.

Vi metin editörünün alt yapısında yer alan ex metin editörü ile komutları hakkında bilgi veriyoruz. Vi içinden kulanabileceğiniz ex komutları zaman zaman vi komutlarından daha basit hızlı ve etkilidir.

Yazar: Gökşin Akdeniz ([email protected])


26 – Astromenace
Bir uzay macerası.

Bu ay size herkesin ömründe bir kez oynadığı ve unutamadığı bir oyun türün­ den bahsedeceğiz. Bu tür eski Atari’lerle başlayıp günümüze kadar uzanmakta. Ekranda sadece alt taraftaki uçağı kontrol edebildiğiniz ve dünyayı uzaylılardan veya düşmanlarınız­ dan temizlemeye çalıştığınız oyun türünden bahsediyoruz.

Yazar: Ali İskender Turan ([email protected])


32 – TinyCore Linux
10 MB boyutunda Linux dağıtımı.

Linux dünyasında farklı kategorilerde özel olarak oluşturulmış dağıtımlar mevcut. Bu kategorilerden biri de “minik dağıtımlar”, yani boyutu olabildiğince ufak tutarak hız ve işlevsellik alanlarında daha iyi olmaya çalışan dağıtım türleridir. Bu yazımızda gayet ye­ tenekli bir minik dağıtım olan TinyCore Linux’un özelliklerine göz atacağız.

Yazar: Gürkan Gür ([email protected])


34 – BSD – VII
Kullanıcılar, gruplar ve izinler.

UNIX/BSD ve türevi sistemlerde dosyalara, dizinlere erişim yetkileri ile sistemdeki kullanıcıların ve grupların yönetimi konusunu ele alıyoruz. Bir dizine veya dosyaya kimler erişebilir? Sisteme kullanıcı ve grup nasıl ekleyip kaldırabiliriz? … Yanıtlar bu yazıda.

Yazar: Gökşin Akdeniz ([email protected])

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.