NodeRED – Import ve Export

Daha öncede bahsettiğim gibi Node-RED sosyal bir uygulamadır ve hazırlanan akışların kolayca paylaşılabilmesine olanak tanır. Diyelim ki bir akışı farklı bir konuma yedeklemek ya da başka birisi ile paylaşmak istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken sağ üstte yer alan ana menüden Export seçeneğine tıklatmak. Export’a tıklattığınızda aşağıdaki gibi akışımızın JSON kodunun yer aldığı bir pencere açılır. Pencerenin en üstünde yer alan selected nodes, current flow ve all flows seçenekleri neyin dışarı aktarılacağını seçmenizi sağlar. Bunlar sırasıyla akış düzenleyicisinde seçili olan node’ları, aktif akışın tamamını (ekranda gözüken) ve Node-RED’in içindeki tüm akışları dışarı aktarabileceğiniz seçeneklerdir.

Bu ekranın Clipboard sekmesinde yapabileceğiniz iki işlem vardır. Download düğmesine tıklatarak akışı bir JSON dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilir veya Copy to clipboard düğmesine tıklatarak akışı panoya kopyalayabilirsiniz.

Export nodes penceresinin diğer sekmesi olan Library aşağıdaki resimde gözükmektedir. Bu sekmede akışınızı daha sonra kullanmak üzere Node-RED’in yereldeki kendi kütüphanesine yedekleyebilirsiniz. Kütüphane hiyerarşik dizinler oluşturmaya izin verir. Kütüphaneye yüklenen akışlar /home/pi/.node-red/lib dizininde .json dosyası olarak saklanırlar.

Ana menü altında yer alan Import (içeri aktar) seçeneği ile, akış düzenleme editörüne veya Node-RED kullanıcı kütüphanesine yeni akışlar eklenebilir. Aşağıda ekran görüntüsü yer alan Import nodes diyaloğu kullanılarak .json biçimli bir akış projeye dâhil edilebilir. select a file to import düğmesi tıklatılarak .json dosyası yüklenebilir. Library sekmesi ise kütüphaneye daha önce kaydedilen akışların yeni projeye eklenmesini sağlar. Import nodes ekranın altında yer alan import to seçenekleri ile içeri aktarılacak akışın hedef konumu seçilebilir. Current flow konumu ile ekranda aktif olan akışa, new flow konumu ile yeni bir akış sekmesine aktarılabilir.


Import nodes ekranı

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.