NodeRed hakkında daha fazla kaynak

Node-RED hakkında bilgi edinebileceğiniz en güncel ve doğru kaynağın adresi nodered.org olan web sitesidir. Sitedeki Documentations bağlantısı oldukça iyi organize edilmiş ve doyurucu bir kaynak sunar. Ayrıca nodered.org üzerinden ulaşabileceğiniz forum sistemi yardımlaşmayı seven Node-RED kullanıcıları ile doludur. Node-RED konusunda destek ve bilgi alabileceğiniz diğer kaynaklar şunlardır.

 • Resmi Belgeler: Node-RED ekibi tarafından sunulan Node-RED hakkında her şey. Başlangıç kılavuzu, kullanım kılavuzu, örnekler, tarifler, node oluşturma, çekirdek geliştirme, API referansı ve SSS nodered.org/docs/ adresindedir.
 • Tarifler: Node-RED ekibi tarafından bazı ortak ihtiyaçlara cevap olması amacıyla hazırlanmış bir nasıl yapılır serisi şu adresten incelenebilir: cookbook.nodered.org/
 • Youtube Kanalı: tiny.cc/nodeted-yt adresinde yayın yapan resmi kanal, Node-RED hakkında oldukça faydalı bilgiler paylaşmaktadır.
 • Slack Grubu: nodered.org/slack/ adresindeki forma e-posta adresinizi girerek Slack grubuna katılabilirsiniz.
 • Google Mail Grubu: Eski mesajlarını groups.google.com/forum/#!forum/node-red adresinden takip edebileceğiniz e-posta listesi görevini foruma devretmiştir.
 • Node-RED Forum: discourse.nodered.org/ adresinde hizmet veren forum sistemi yardımsever Node-RED kullanıcıları ve uzmanları ile doludur.
 • StackOverflow: Dünya çapındaki programcı ve geliştiricilerin soru-cevap sistemi olan StackOverflow’da node-red etiketini aratarak muhtemel sorulara ve cevaplarına ulaşabilirsiniz: stackoverflow.com/questions/tagged/node-red
 • Twitter: Node-RED hakkında gelişmeler ve iyi uygulamalar hakkında haberdar olmak için Twitter  hesabını takip edebilirsiniz: twitter.com/nodered
 • Pinterest: Pinterest uygulaması başarılı web kaynaklarının kullanıcı oylarıyla ön plana çıktığı ve listelendiği bir servis ve aynı zamanda mobil cihaz uygulaması. Pinterest üzerinde “node-red” ve “nodered” anahtar kelimeleri ile aratarak başarılı içeriklere ulaşabilirsiniz.
 • Instagram: Node-RED ile çalışan kişilerin paylaşımlarına ulaşmak için benzer şekilde #node-red ve #nodered etiketlerini aratıp takibe alabilirsiniz.
 • Facebook: Facebook üzerinde de Node-RED kullanıcılarının paylaşımlarını ve oluşturdukları grupları bulmak mümkün. Bu gruplar kullanıcılar ile etkileşime geçmek ve yeni uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak için faydalıdır.
 • GitHub: Açık kaynak kod projelerin geliştirilmesi ve paylaşımı yapılan GitHub’da birçok programcının akış ve node’larına ulaşabilir, dokümanlarını edinebilir, issue oluşturarak sorunları bildirebilirsiniz.
 • White Board: trello.com/b/R0O3CSrI/node-red-whiteboard adresindeki kara tahta, Node-RED geliştiricilerinin Node-RED’e yön verdiği bir iş planını güncel olarak paylaşmaktadır. Geliştirmenin mevcut durumunu buradan takip edebilirsiniz.
 • Ayrıca JSON biçiminde paylaşılan Node-RED uygulamalarına flows.nodered.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu bölümde anlatılan Node-RED uygulamalarına ait akış kodlarına tiny.cc/kitap-node-red web adresinden ulaşabilirsiniz.

Node-RED’e Katkı Vermek

İlk defa 2013 yılında IBM tarafından geliştirilmeye başlanan araç, aynı yıl açık kaynak kod olarak yayınlandı ve 2016 yılında JS Vakfının ‘da desteği ile doruğa çıktı. Hale daha açık kaynak olarak devam etmektedir. Node-RED, düşük işlem gücü gerektiren, olay temelli, asenkron çalışmasıyla meşhur Node.js üzerine kuruludur.  github.com/node-red adresindeki deposunda yer alan 225.000’den fazla modülü ile siz de Node-RED eklentileri (Node) geliştirebilir, çevrim içi kütüphanesi sayesinde milyonlarca kişi ile paylaşabilirsiniz. Eğer Node.js deneyimiz varsa nodered.org/docs/developing/ adresi bir geliştirici olmak için iyi bir başlangıç noktasıdır.

Node-RED’i üzerinde çalıştığı Raspberry Pi bilgisayarının GPIO port’larına fiziksel bağlantıların olduğu bir uygulamada kullanmayacaksanız bulut sunucularını da kullanabilirsiniz. Aşağıda NODE-RED’i çalıştırabileceğiniz ve akışlarınızı programlayabileceğiniz bazı ücretli/ücretsiz çevrim içi hizmetler yer almaktadır:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.