NodeRed – UYGULAMA 10: Raspberry Pi İçin Sistem Monitörü Oluşturmak

Node-RED ile Raspberry Pi için bir sistem monitörü oluşturmak oldukça kolaydır. Oluşturacağımız sistem monitörü ile CPU, RAM ve Disk durumunu canlı olarak takip edeceğiz ve değişim grafiğini oluşturacağız. Bunun için ihtiyacımız olan node node-red-contrib-os adlı node’dur. Sahip olacağımız dashboard’un ekran görüntüsü aşağıda yer alıyor.

node-red-contrib-os node’unu çevrim içi kütüphaneden yüklemek için Ana menü>Manage palettes menü seçeneğine tıklatın. Ardından sırasıyla Palette ve Install sekmelerine giderek arama kutusuna node-red-contrib-os yazın ve Install düğmesine tıklatın. Node yüklendikten sonra ekranın solunda yer alan node paletinde Operation System adlı bir grup oluşacak. Aşağıda ekran görüntüsünü görebilirsiniz:

Yükleme işleminin ardından aşağıdaki akışı oluşturmak için gerekli JSON kodunu http://tiny.cc/rpi-monitor adresine girerek kopyalayın ve yeni bir akış sayfası olarak içeriği aktarın. Bunun için Ana menü>Import>Clipboard yolunu takip edin ve Import to seçeneğini new flow olarak ayarlayarak Import düğmesine tıklatın. Hepsi bu. Çevrim içi kütüphanede birçok dashboard akışı bulmak mümkün. Raspberry Pi Dashboard anahtar kelimeleri ile aratabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.