Facebook Chat için çeşitli atraksiyonlar

Facebook Chat‘de de gizli sayılabilecek bazı görsel atraksiyonlar varmış. Gizli demek çok doğru değil belki ama açıkça dökümante de edilmemiş.

Chat yaparken kullanabileceğiniz çeşitli yüz ifadeleri facebook help center‘da aşağıdaki gibi listelenmiş. (Kopyala yapıştır yaparak deneyebilirsiniz) Daha fazlası için buraya bakın.

:)
:(
:/
>:(
:'(
:-*
<3

Ayrıca;

 1. Gönderdiğiniz mesajın kalın harfler ile görüntülenmesini isterseniz başına ve sonuna * ekleyin. Yazının altının çizilmesini isterseniz başına ve sonuna _ (alt tire) ekleyin. Hem altı çizili hem de kalın harf olması için örneğin; _*Şimdi rüyalarda gülümser gibisin*_
 2. Chat arkadaş listesindeki gri yarım ay 10 dakika boyunca hareket gözlenmediğinde oluşuyor. Tamamen ulaşılamaz olduğunda ise gri aya dönüşüyor.
 3. Kişinin chat penceresi aktifken ESC tuşuna basarak kapatılabiliyor.
 4. Sizi sadece belli kişilerin Chat’de aktif olarak görmesini isterseniz. Yeni bir arkadaş listesi kategorisi oluşturun ve arkadaşlarınızı o kategoriye de ekleyin.
 5. Chat mesajları sunucu ile sizin aranızda şifrelenmeden gidiyor. Sadece kimlik doğrulama aşamasında DIGEST-MD5 kullanılıyor. Bu yüzden dikkatli olun.
 6. Çok fazla kişi ile normalin üstünde bir hızda mesajlaşmaya girer iseniz, hesabınızın chat özelliği bloke olur. Bunu reklam mesajlarını engellemek için düşünmüşler. Blokenin oluşma şartları verilmemiş. Bilen varsa söyleyiversin.
 7. iChat, Pidgin ve Adium gibi uygulamalar ile facebook chat’i, Live Messenger’da olduğu gibi masaüstü ortamında kullanabiliyorsunuz. Yalnız web chat’de olduğu gibi burada da SSL desteği yok. (Facebook “henüz” dese de milyonlarca aktif IM’in SSL ile oluşturacağı yük çok ciddi yatırım gerektiriyor. Güvenlik sağlasın diye verilen SSL desteği bile şuan SSL MITM den kaçamıyor. IPv6’yı bekleyin)
 8. Birisi Facebook Chat’de size saldırıyorsa bunu engellemek için o kişiyi arkadaş listenizden çıkartabilir ya da bloklayabilirsiniz.
 9. Yazdıklarınızı karşı tarafa tersten okutmak isterseniz ki okuyan açısından iğrenç ötesi birşey ;( filiptext‘i deneyebirlirsiniz. Bu son cümlede bir tezatlık var biliyorum :)
 10. Arkadaşınıza doğum gününde süpriz yapmak istiyor fakat doğum günü profilinde gözükmüyor ise; duvar gönderilerini bir yıl öncesine kadar geri izleyip (back tracking on wall post history to inspect birthday :D ) doğum günü tebriklerinin hangi tarihte yapıldığını görebilirsiniz.
 11. Son olarak; kişileri aramak için kullandığımız arama kutusunda bazı faydalı anahtarlardan yararlanabiliyoruz. Örneğin; belli bir gurup, aktivite(event), sayfa yada facebook uygulamasını aramak için ya da kişinin hesap adı ile gerçek adı üzerinde aratma yapmak için aşağıdaki anahtarlardan yararlanabilirsiniz. (Muhtemelen FBI bunu bizden önce keşfetmiştir, yine geç kaldık)

Ekleme: 4.8.12

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.