Windows Güncelleme Hatası 0x80200013’ün Çözümü

Windows 10’un güncellenmesi sırasında alınan 0x80200013 numaralı hatanın nedeni güvenlik duvarının ilgili Windows update sunucularına olan bağlantıyı bloklaması. Bilgisayarın Windows update sunucularına bağlanamamasının nedeni internet bağlantınızı filtreleyen güvenli duvarı olabilir.

Eğer bu sorunu Milli Eğitim Bakanlığı’nın FATİH projesi ağı kapsamında yer alan okul ağlarında yaşıyorsanız, sorunu başka yerde aramanıza gerek olmadığını söyleyebilirim. Windows’un sürüm 16299‘a veya üstüne yükseltilememesinin nedeni MEB’in güvenlik duvarının microsoft’un update sunucularına bağlanılmasına izin vermemesi. Update’ler alınmadığında ise bilgisayarınız güvenlik açısından zayıf duruma düşüyor. Aslında bu çok kötü bir durum. Güncellemelerin mutlaka sistemlere yüklenmesi gerekiyor. Yüklenmediğinde ise update’ler aracılığı ile giderilmesi gereken güvenlik açıklarının sisteminizde onlarca gedik açmasına, bu açıklara bağlı olarak veri gizliliğinizi sağlayamamanıza ve kötücül yazılımlara karşı savunmasız kalmanıza neden oluyor. Kurum bünyesinde yüz binlerce bilgisayar olduğu düşünüldüğünde; güncelleme alamama sorununun doğuracağı bilgi güvenliği tehdidi ve buna bağlı yaşanacak maddi ve manevi zararların boyutu küçümsenemez ölçektedir.

Kullanmakta olduğunuz Windows’un sürüm numarasını öğrenmek için komut satırında ver komutunu çalıştırabilir, Windows’un sürüm numaraları ve içerikleri hakkında bilgi edinmek için Wiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sorunun giderilmesi için ve fiber internet veya fatih ağ altyapısı ile ilgili aşağıdaki bilgilerin eksiksiz doldurularak [email protected] adresine kurum eposta adresinden mail atılmalıdır.

İl   İlçe Kurum Kodu Okul Adı Yetkili Ad Soyad Yetkili İletişim Arıza Durumu

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Windows Güncelleme Hatası 0x80200013’ün Çözümü” için 3 yorum

  1. Okulda kütüphane görevlisiyim. Bu ömrümü yiyen f@tih ağı yüzünden işten güçten soğudum. Bilgisayarı formatlamak zorunda kaldım ama gel gör ki update’ler yüklenmiyor. Driver Solution gibi driver yükleme sitelerini bile engellemişler. Sap gibi kaldım. Laptop olsa eve götürüp hallederim ama masaüstü bilgisayar. Windows korsan, mail atsam sıkıntı olur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.