Adab-ı Whatsapp: Whatsapp kullanım kuralları

Adab-ı Whatsapp-1

Öncelikle gruba otomatik olarak üye yapıldığınız için özür dileriz. Gurubun amacı “sadece” …….  yapmakta olan ……lerini ilgilendiren her türlü ….. paylaşımların aracı olmaktır.

Günümüzde herkesin birden çok whatsapp grubuna üye olduğunu ve telefonlarımızın da her an yanımızda bulunduğunu düşünürsek; ortak menfaatimiz açısından bazı kullanım kurallarına uymak gerekiyor. Öncelikle insanların telefon ile aranmak istemeyeceği saatlarde mesaj göndermemek gerekir. Grub sessize alınabilir fakat kimse grubu sessize alarak kimi zaman aciliyeti olan konularda geç haber almak istemez. Grubun “konusu dışındaki” her türlü ilgi çekici link, karikatür, fotoğraf vb. paylaşmamalıyız. Herkesin beğeni anlayışı ve ilgi alanları farklı olabilir. Lakin bu paylaşımlar için hali hazırda birçok sosyal mecra zate bulunmakta. Ek olarak teşekkür, kandil ve bayram tebriği vb. mesajları da özelden göndermeliyiz. Böylece grubun ana amacı dışında “mesaj trafiği” oluşturmamış ve “daha samimi” bir davranışta bulunmuş oluruz. Şahsen açık alanda genel bir kutlama veya tebrik vb. almanın benim açımdan bir anlamı yok. Bunu siyasilerin bayramlarda bizim paramızla yazdırdığı bilboard tebrikleri benzetiyorum. Samimiyetten uzak. Her gönderilen mesaj’ın kısıtlı zamanımız içinde önemli bir maliyeti var. Bazılarına göre anlamlı olabilecek bir gülücük bile 200 kişinin telefonun titremesine, uyarılmasına sonuç olarak kişinin telefonu eline alıp 5-10 sn’liğine bile olsa zaman ve emek kaybına neden olacaktır. Whatsapp da grup kurmak çok kolaydır isteyen herkese rehberindeki numaraları bir gruba üye yapıp dilediği gibi muhabbetin dibine vurabilir :). Bizim ki gibi amacı baştan ve defaatle açıklanmış kalabalık gruplarda bu konulara hassasiyet göstermez isek rahatsız olanlar olacaktır. Bunu hiçbirimiz istemeyiz. Nacizane bakış açımı yazdım, bu düşüncelerimi uzunca bir süredir yazmak istiyordum ve kimseye cevap olarak da yazmadım. Bu kuralları belki bende çiğnemişimdir. Lakin kızanlar olabilir yine de, olsun ben onları seviyorum yine de :)

Adab-ı WhatsApp-2

Lütfen, gruba insanların telefon almak istemeyeceği saatlerde mesaj da göndermeyiniz.

200 kişilik bir grupta iki kişinin kendi arasındaki konuşması, 200 kişinin oturduğu bir masada iki kişinin masanın üstüne çıkarak herkesi susturma pahasına bağırarak konuşmasına benzer. İnsanların sizi dinlememe şansı yoktur. Özel konuları karşılıklı olarak yazışınız. Ancak ikili diyalogların grubun faydasına olacağını düşünüyorsak bu kurala istisna oluşturulabilir. Bu durum tamamen kişilerin insiyatifinde olabilir. Tepki çekmeyi veya rahatsız olup gruptan ayrılmalar olmasını istemeyiz.

Herkesin beğeni anlayışı ve ilgi alanları farklı olabilir. Grubun konusu dışındaki her türlü ilgi çekici link, karikatür, fotoğraf vb. paylaşmak yasaktır.

Teşekkür, kandil ve bayram tebriği vb. mesajlarınızı özelden gönderiniz. Böylece grubun ana amacı dışında mesaj trafiği oluşturmamış ve daha samimi bir davranışta bulunmuş olursunuz.

Faydalı olabilecek diğer kaynaklar:

WhatsApp Yazışma Kuralları

http://www.ertugrulmuyesseroglu.net/whatsapp-grubu-nedir-nasil-yonetilir/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.