İnternet’deki IP adresinizi öğrenin

İnternetteki IP adresini öğrenmek için kullanılan en popüler sitelerden biri www.whatismyip.com. Bu site HTML bir sayfa sunması ve ücretsiz kullanımında istek sayısını sınırlaması nedeniyle bazı dez avantajlara sahip. Sanırım aşağıdaki alternatif yöntemlere göre tek avantajı akla gelen ilk adres olması. Diğer alternatifler ise şöyle:

 1. ipify.org: Sıradan kullanıcıların yanında sistemciler ve programcılar için faydalı bir kullanıma sahip. Sitenin ana sayfasında İnternet IP adresini döndüren bir curl örneği ve döndürdüğü IP adresi yer alıyor. Siteye girişte gösterilen bu adres aynı zamanda İnternet IP adresimiz. Komut satırından veya betik dillerden kolayca kullanabileceğimiz curl örneği JSON biçimli bir sonuç döndürüyor. Diğer betik dillerden kullanım örnekleri sayfanın alt kısımlarında verilmiş. Özellikle javascript içinden callback fonksiyonu çağrılarak gerçekleştirilen kullanım oldukça güzel.
 2. icanhazip.com: adresini ziyaret ettiğinizde düz metin formatında IP adresinizi öğrenebilirsiniz.
 3. whatsmyip.org: www.whatismyip.com sitesini çağrıştıran fakat org uzantılı ve diğeri gibi ticari amaç gütmeyen kolay kullanımı olan bir site. Ana sayfasınıda IP adresinin yanında hostname ve tarayıcı bilgisini de veriyor. Ayrıca whois, traceroute, port tarayıcı, IP location ve bazı metin biçimlendirme/filtreleme amaçlı araçlarda çevrim için olarak sunuluyor.
 4. checkip.dyndns.org: DynDNS dinamik DNS tanımlamak için kullanılan eski ve ücretsiz bir servis. IP adresinizi öğrenebileceğiniz bir sayfaya sahip.
 5. api.infoip.io: Bu da sistemciler ve programcılar için kullanışlı API tabanlı bir servis. API hakkında detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.
 6. duckduckgo.com: DuckDuckGo  kişisel güvenliği ön plana çıkartmış açık kaynak kodlarla oluşturulan bir arama motoru. Sitenin IP adresi öğrenme API’si de mevcut. http://api.duckduckgo.com/?q=my+ip&format=json adresini ziyaret ederek ulaşılabilen bir JSON çıktısına sahip.
 7. jsonip.com – JSON biçimli v4 ve v6 IP adreslerini çözüyor. getjsonip.com adresinde ücretli olarak ISP info, Geo location ve SSL desteği de vermekte.
 8. Yerli siteler: Hakkında yorum yapmayı uygun bulmadığım Türkçe hizmet veren IP adresi öğrenme siteleri:
 • http://ipbak.com/
 • http://www.ipadresimnedir.com/
 • http://ip-adresim.net/
 • http://www.ipadresimne.com/
 • http://www.ipbul.org/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“İnternet’deki IP adresinizi öğrenin” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.