Röle Testleri: SONGLE SRD 05VDC-SL-C

Cidddi bir projede kullanmak üzere rölelerin hatalı çalışma/arızalanma durumunu sınamam gerekti. SONGLE SRD 05VDC-SL-C model röle için elde ettiğim sonuçları aşağıda paylaşıyorum. Deneyimlerimi özetlemem gerekirse; bu röle kapasitif özelliği olan (girişinde yüksek değerli bir kondansatör kullanılmış herhangi bir elektronik cihaz) yükleri anahtarlamak için uygun değil. Sayfanın sonunda paylaştığım röle teknik dökümanında (Relay Technical Information) görebileceğiniz üzere, kapasitif bir yük anahtarlandığında; başlangıç anında nominal akımının 40 katına, endüktif yük ise 10 katına kadar akım çekebilir. Tungsten flamanlı akkor lambalar da 10 katına kadar başlangıç akımı (inrush current) çekebilir. Aşağıdaki grafikler bu durumu gösteriyor. Ayrıca, rölelerin güvenilirliği ile ilgili detaylı bilgiyi kitabımın ilgili bölümünde bulabilirsiniz.

Çeşitli yüklerin başlangıç ani akımları (inrush current)

Test – 1: RÖLE SONGLE SRD 05VDC-SL-C

220v 100w ~1A ampül ile test ettim. Ampül röleye çok yakın olduğu için
röle 50 santigrat kadar sıcaklıkta çalıştı. Bu şekilde 150K’da yapışmaya başladı. Soğuttuğumda veya gövdesine vurduğumda paleti bırakıyordu.
Soğuttuktan sonra bir süre daha gidiyordu. Rölenin %50 zamanında açık kalması ve ısı kaynağından ötürü yorulduğu belli oldu.

Test – 2: RÖLE SONGLE SRD 05VDC-SL-C

6.3v 6600uF ile 0.5 sn. kısa devre 2.5sn. şarj 600K’dan fazla tekrarlatıldı.
Başarılı olan bu testi kendi isteğimle sonlandırdım.

Test – 3: RÖLE SONGLE SRD 05VDC-SL-C

32v 2200uF ile kısa devre testinde ilk denemede kontaklar yapıştı.

Test – 4: RÖLE SONGLE SRD 05VDC-SL-C

32v 1000uF ile kısa devre testinde ilk denemede kontaklar yapıştı.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.