GPS alıcısı ve Google Earth ile canlı konum izleme

Son yıllarda GPS (Global Positioning System) uygulamaları çok ilgi çekmeye başladı. GPS denilen şey amerikanın zamanında askeri amaçlarla oluşturduğu onlarca uydudan oluşan bir uydu ağı. Bu ağ dünyamızın her tarafını kaplamış durumda ve sorumlu oldukları yeryüzü bölgelerine sürekli yayın yapmaktalar. Yaptıkları bu yayın yüksek frekans radyo alıcılar ile ölçümlenebilmekte. Sistemin amacı yeryüzünde bulunulan noktanın kordinatını (enlem/boylom) istenen hassasiyette belirleyebilmek. Uydulalar herhangi bir noktayı en az üç uydunun görebileceği şekilde konumlandırılmış. Bu sayede en az üç uydunun yayınını alabilen bir GPS alıcısı bulunduğu kordinatı belirleyebilmekte. Nitekim bu sistemin kamuya açık ücretsiz kısmında hassasiyet iş görür seviyede olmasına rağmen yeterince hassas sayılmaz (3m..5m) Tabi hassasiyetin belirleyen GPS alıcısının gördüğü uydu sayısı, cihazın kanal sayısı ve hangi nesil bir alıcı olduğu gibi etmenlere bağlı.

Son yıllarda GPS (Global Positioning System) uygulamaları çok ilgi çekmeye başladı. GPS denilen şey amerikanın zamanında askeri amaçlarla oluşturduğu onlarca uydudan oluşan bir uydu ağı. Bu ağ dünyamızın her tarafını kaplamış durumda ve sorumlu oldukları yeryüzü bölgelerine sürekli yayın yapmaktalar. Yaptıkları bu yayın yüksek frekans radyo alıcılar ile ölçümlenebilmekte. Sistemin amacı yeryüzünde bulunulan noktanın kordinatını (enlem/boylom) istenen hassasiyette belirleyebilmek. Uydulalar herhangi bir noktayı en az üç uydunun görebileceği şekilde konumlandırılmış. Bu sayede en az üç uydunun yayınını alabilen bir GPS alıcısı bulunduğu kordinatı belirleyebilmekte. Nitekim bu sistemin kamuya açık ücretsiz kısmında hassasiyet iş görür seviyede olmasına rağmen yeterince hassas sayılmaz (3m..5m) Tabi hassasiyetin belirleyen GPS alıcısının gördüğü uydu sayısı, cihazın kanal sayısı ve hangi nesil bir alıcı olduğu gibi etmenlere bağlı.

GPS uydularının dağılımı gösteren diyagram.

GPS alıcıları bir seri port üzerinden kabloyla veya bluetooth ile kablosuz olarak bilgisayar, el bilgisayarı ve cep telefonu gibi çeşitli cihazlara geçerli küresel kordinat bilgisini aktarıyor. Kordinat bilgisini alan cihaz ile istenirse bir yazılım kullanılarak konum bir harita üzerinde canlı olarak gösterilebilirken, bir GSM modem aracılığıyla başka bir lokasyona da gönderilebiliyor. Bu uygulama ile tek bir merkezden hareket halindeki çeşitli araçları canlı olarak izlemek ve güzargahlarını kaydetmek mümkün oluyor.

Mesela tüm dünyada kargo taşıyan FedEx adlı kargo firması geçtiğimiz şubat ayında değerli gönderilerin, göndericisi veya alıcısı tarafından canlı olarak takip edilebilmesini sağlayan bir sistem için deneme çalışmalarına başlamış.

Benzer şekilde Honda firması da Japonyada kendi araçlarında yer alan GPS vericisi ağını kullanarak programa dahil özel müşterilerine çeşitli bölgelerin yol trafik durumu hakkında canlı veri sağlıyor.

GPS’in ülkemizdeki uygulamalarına bakacak olursak Turkcell’in kurumsal müşterilerine verdiği araç izleme paketi buna bir örnek olabilir.

Sözü fazla uzatmadan asıl konuya girmek istiyorum. Eğer bilgisayarla bağlanabilen bir GPS alıcınız varsa kendi başınıza Google Earth üzerinden canlı olarak konum izleyebilirsiniz. Hatta bu işi bir adım ileri götürürsek sözünü ettiğim GSM modem ile çalınan arabanızı elinizle koymuş gibi bulmak da çok kolay. Kulağa güzel geliyor değil mi? Bunu gerçekleştirmek hiç de zor değil.

Orta sınıf bir GPS alıcısı, araçla seyir halindeyken yol veya adres bulma gibi bir işte yararlı olabilir. Üstelik fazladan para harcamadan bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işi ücretsiz olarak gerçekleştirmenizi sağlayan en önemli bileşen Google Earth (GE)’den sonra EarthBridge adındaki program.

EarthBridge, Google Earth ile birlikte çalışıyor. Google Eart’ün ücretsiz sürümünü sitesinden indirip çalıştırdıktan sonra EarthBridge ile GPS aygıtınızdan gelen konum bilgisi canlı olarak harita üzerinde görüntüleniyor. Yirmi dolar ödeyerek Google Earth’un Profesyonel sürümünü edindiğiniz takdir bu işlev de GE tarafından yerine getiriliyor. GooPs de EarthBridge benzeri bir program.

Google Earth’ün güncel haritaları indirmek için internet bağlantısını kullandığını düşünürsek, uygulama alanını daha önceden yüksek çözünürlükte dolaşmak gerekiyor. Google Earth dolaşılan bölgeleri ön belleğinde sakladığından daha sonra harita sunucusuna bağlanmadan gösterim yapabiliyor.

Ayrıca bu haritaları bilgisayarınıza otomatik olarak kaydetmek için GECachBldr veya GEV (Google Earth Voyager) isimli programlardan faydalanabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“GPS alıcısı ve Google Earth ile canlı konum izleme” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.