Elektronikte arızaya neden olan 40 Hata

 1. PC ile güç kaynağımız arasındaki şase irtibatını unutuyoruz.(ahmet2004)
 2. Osilaskop şasesini devremizin şasesi ile irtibatlandırmayı unutuyoruz.(ahmet2004)
 3. Entegrelere 100nF voltaj uçlarına kondansatör eklemeyi unutuyoruz.(ahmet2004)
 4. Pasif elemanlardan geçecek gücü hesaplamayı es geçiyoruz.(erhanzeynel)
 5. Isınma değerlerine uygun plaket kullanmayı es geçiyoruz.(erhanzeynel)
 6. ESD önlemlerini önemsemiyoruz.(erhanzeynel)
 7. Güç kaynağımızın akım limiti ayarını , ya kullanmıyoruz. yada ayarlamayı  unutuyoruz.(turkbey06)
 8. Yanlışlıkla pic mikroişlemcisinin VCC ucuna 12volt vb. voltaj verip ölümüne   sebep oluyoruz. (ahmet2004)
 9. Havyayı saga sola bırakarak elimizi masa nın sagını solunu yakıyoruz.(a.zorba)
 10. Riner in alkol un kapagını acıp bırakarak orta mı guzelce kokutuyoruz.(a.zorba)
 11. Masa üzerinde iki adet ölçü aletiyle birden çalışıyorsak, 2.nin problarını alıp 1.nin  ekranına bakıyoruz ve “allah, allah, niye ki?” diyoruz.(timpati)
 12. LCD’nin kontrast trimpotunu ortada unutup 10 tane LCD değiştirip,2 günde kodla uğraşıyorum.(setas)
 13. Bir devre geliştirmeye uğraşırken devrede patlayan tüm malzemeleri değiştiriyoruz ama nedense patlayan cam sigortayı değiştirmeyi her seferinde unutuyoruz.(sebo)
 14. DVB-T olcumu yaparken jeneratorun ” Noise” ayarini kapatmayi unutup hayret bu alici neden kotu diye alicin tuner’ini sokmek.(RF_Wizard)
 15. SMD pacalarinin birbirine karisip 10k yerine 0R takmak.(RF_Wizard)
 16. RF olcumu yaparken olctugunuz degere kayiplari eklemyi unutup vay be bu sistem ne iyiymis/kotuymus demek.(RF_Wizard)
 17. Genelde bildiğimiz tüm püf noktalar sonradan aklımıza geliyor.(microcozmoz)
 18. Ölçü aletiyle daha önce akım ölçmüşsek ölçümden sonra probları olması gereken
 19. konuma almayı unuturuz.(microcozmoz)
 20. Besleme gerilimini ters veriyoruz.(Allegro)
 21. Elektirikli yüzeye yada elektirğini kapattıgımız devrenın kondansatorlerı deşarj olmadan havyayla dokunup  bikaç entegrenın bozulmasını saglayabılıyoruz..(RoMeO123)
 22. Breadboard üzerinde programlamak için sürekli takıp çıkarttığımız PIC’i bazen bir bacak  kaydırıyoruz. Bazen kısa devre oluyor ve 7805 kokmaya başlayınca durumu anlıyoruz.(Tagli)
 23. Breadboard üzerinde kristali değiştirirken yine 1 bacak kaydırıyoruz ve 1 gün boyunca  hatanın nerede olduğunu, basit bir LED yakıp söndürme programının bile neden  çalışmadığını düşünüyoruz.(Tagli)
 24. ASM’de kod yazarken kesme koduna h’04’ten GOTO ile gidip, sonra da neden program page0’da değilken kesmeye girildiğinde çok garip şeyler olduğunu düşünüyoruz. (Ne olduğunu anlamam    neredeyse 1 haftamı almıştı) (Tagli)
 25. Bildiğimizi zannettiğimiz için kataloğa tekrar dönüp bakmaya lütfetmiyoruz. Daha sonra kataloğu inceleyip hatayı anladığımızda oturup hüngür hüngür ağlıyoruz.Mesela ==> 877 RA4 portu open   drain’dir; Output olarak kullanmak için pull up atmamız gerekir.(Gurkan-Demirbas)
 26. pic in kristal osilatorunü çalıştıramıyoruz.kapasiteleri uygun seçmiyoruz ve ısrarla forumda  yardım istiyoruz.(askuzucu)
 27. Her seferinde lcd displayi bozuyoruz.az önce sağlamdı, niye çalışmıyor diyoruz.sebebini de bir türlü anlamıyoruz.(askuzucu)
 28. Mosfetin gate ucuna her seferinde prop dokundurup yakıyoruz.(askuzucu)
 29. Havyayı sapından değil ucundan tutuyoruz.(askuzucu)
 30. Kısadevre olmuş 7805 i elimizle tutarak sıcaklığına bakıyoruz.(askuzucu)
 31. Çoğu zaman ezbere iş yapıyoruz datasheet e bakmıyoruz…   (mesela::Keymark Rf modülün alıcısı ve vericiyi 5V la beslemek ve haberlesmediği için 2 gun  kodla ugrasmak ,,,sonra datasheet e bakıp vericiyi 3V la beslendiğini görüp haaa deyip devreyi  çalıştırmak gibi ) (RoMeO123)
 32. Alışkanlıklarımızdan kurtulup pratik çözümlere yönelmiyoruz.    (mesela ::,Çok ısınacagını bıldıgımız 7805 i nal gibi soğutucuyla devreye takmak yerine  sogutucusuz da kolay kolay ısınmayacak olan LM27575 -5 i kullanmıyoruz. (RoMeO123)
 33. Yazılım geliştirmek için kurduğumuz prototip devreye (Breadboard ya da protoboard) icsp  bağlantısı eklemeye üşenip, sonradan milyon sefer işlemciyi söküp programlayıp tekrar  yerine takıyoruz, toplamda boşu boşuna inanılmaz zaman kaybı..(tyildizak)
 34. Topraklama hatlarına dikkat etmiyoruz, devremiz gürültüden etkilenene kadar topraklama   yapmayı düşünmüyoruz.(erhanzeynel)
 35. Masamızı toplamıyoruz, pekçok ufak kazaya sebebiyet veriyoruz.(erhanzeynel)
 36. Yazacağımız programın algoritmasını cıkarmadan ( kağıda aktarmadan ) direkmen bilgisayar başina gecip program yazmaya başliyoruz. Bu da cok basit olan bir programın bile uzamasına  neden oluyor. Yapılmaması gereken hatalar meydana geliyor.(M_B)
 37. Programı bitirdikten sonra hemen çalışmasını görmek için acele ediyoruz. ( gerektiği gibi kontrolleri yapmıyoruz. Çalışmadığında tekrar yeniden gözden geçiriyoruz. Bu zaman israfı oluyor )  Bu acele etme yüzünden cok basit hatalar meydana geliyor.(M_B)
 38. Yapacağımız projede kullanacağımız entegrelerin datasheet lerini düzgün sekilde tercüme etmeyip bir an önce sonuca ulaşmak için acele edip datasheet teki önemli bilgileri öğrenmeden  direk uygulamaya geçmek. Not: Sonuc olarak Benim düşüncem aceleci olmamak gerek (M_B)
 39. Tasarladıgımız devreyi montajını yaparken montaj yapıcağımız kablo dahil elektronik elemanları  nasıl olsa sağlamdır diye ölçmüyoruz.Sonra Tırmalayarak Patinaj çekiyoruz.BU ELEKTRONİK NE  KADAR SAÇMA NASIL OLUR BU DEVRE ÇALIŞIYORDU DİYORUZ. (cenkishan)
 40. Bazen uğraştığımız projelerle ilgili çalışmalarımızın soft ve hard copy’lerini iyi arşivlemiyoruz; bazen de önemli püf noktaları not almıyoruz. Belli bir zaman sonra tekrar  o projeye döndüğümüzde, amerikayı yeniden keşfetmek için tırmalıyoruz.(Gurkan-Demirbas)
 41. Yorgunluktan harab ve bitap düşmüş olsak bile, hatta “Ölmüş de gömmeyi unutmuşlar” moduna girsek bile, heyecanımıza yenik düşüyoruz ve “hele şunu çalıştırayim, sonra dinlenirim” diyoruz  ve böylece hata yapma riskini 2’ye 3’e ya da 4’e katlıyoruz.(Gurkan-Demirbas)

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.