Twitter yasağını kaldırın

Sonsuz özgürlükler ve demokrasi ülkesi Türkiye’ye hoş geldiniz. AKP’nin teklif ettiği ve Cumhur’un onayladığı son torba yasaya göre TIB‘e mahkeme kararı aranmadan site yasaklama yetkisi verildi. Mahkeme kararı arkasında gelecek.

Kendinizi bu yasaklara uymak zorunda hissetmiyorsanız, engeli nasıl aşabileceğinizi öğrenmek isteyebilirsiniz. Şuan (23.3.2014) Twitter‘ın tüm IP adresleri tebliğ edilen karar gereği tüm yerel servis sağlayıcılar tarafından bloke edilmiş durumda. Yani Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığına vergi ödeyen hiç bir internet servis sağlayıcı ile Twitter’in sitesine ulaşamıyorsunuz.

Teknik Açıklama

Tavsiye edeceğim yöntem bir program. Tor Browser Bundle. Tor esasında internet bağlantılarını anonimleştiren bir bilgisayar ağının adıdır. Tor network’üne dahil olduğunuzda veri paketleri her seferinde şifrelenerek farlı patikalar üzerinden hedefine ulaştırılır.

htw2
Veri paketi trafiğinin izlediği yol

Network’e dahil olduğunuzda; Google Arama Motorunun Amerika’daki web sunucusuna ulaşmak isterseniz Tor sizi her seferinde rasgele dünyadaki birçok farklı Tor sunucusundan dolaştırarak farklı patikalar izlemenizi sağlar. Örneğin Tor ile bir sayfayı açtığınızda  bağlantınız sırasıyla Ukrayna-Çin-Avusturya-Japonya-Amerika üzerinden geçerken, daha sonra Mısır-Yunanistan-Almanya-Avusturalya-Amerika gibi bir patikayı takip edebilir. Bunun anlam şudur; her seferinde hedefe rasgele bir patika üzerinden ulaşırsınız ve bu da size geriye dönük olarak takip edilemeyeceğinizi garanti eder (Tor sunucuları herhangi bir kayıt tutmazlar) Aynı zamanda ulaşmak istediğiniz sunucu sizin gerçek IP adresinizi bilemez. Tor hem anonim gezinti sağlar hem de bağımsız bir network kullanıldığı için yerel otoriteler tarafından yasaklanmış alan adları ziyaret edilebilir olur. Tor’un bir handikapını da bilmek gerekir. Patikanın her bir düğümünde yer alan sunucuların trafik yoğunluğu durumuna ve patikanın uzunluğuna göre bağlantınız göreceli olarak yavaş olabilir.

Tor Browser Bundle, Tor network istemcisi le Firefox web tarayısının herhangi bir  ayara gerek kalmaksızın beraber kullanılabileceği bir paket.

Programın Kurulumu ve Kullanımı

Öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Tor Browser Bundle’ı bilgisayarınıza indirin ve kurulumu başlatın.

[Yükleme bulunamadı.]

tbb-screenshot1
TOR’u
isteğiniz bir dizine kurun.

tbb-screenshot2
Kurulum tamamlandıktan sonra “connect” düğmesine tıklatın.

tbb-screenshot3
Kısa süre sonra TOR network’e bağlantı sağlanacak ve
TOR Bundle’ın içindeki Firefox web tarayısı çalışacak.

Bundan sonra tarayıcının adres çubuğuna girmek istediğiniz sitenin adresini yazarak anonim olarak özgürce ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra tekrar kullanmanız gerektiğinde kurulum yaptığınız klasörün içindeki “Start Tor Browser” programına çift tıklatarak çalıştırın.

Alternatif Yöntem

Eğef Chrome kullanıyorsanız ZenMate eklentisini de tercih edebilirsiniz. Bu daha basit bir yöntem. ZenMate adresine gidip Chrome tarayıcı eklentisini yükleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra sizden eposta adresinizi girmenizi ve parola tanımlamanızı isteyecek. Bu işlemleri tamamladıktan sonra adres çubuğunun sağındaki ZenMate simgesine tıklayarak aktive edip yasaklı siteleri ziyaret edebilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.