Açılış Sorunları ve Aktivite LED’inin söyledikleri

Raspberry Pi’ın üzerinde yer alan  kırmızı ve yeşil LED’lerin yanış desenleri açılış sorunları hakkında bilgi verir. Bu desenlerden Raspberry Pi’ın açılış sorunları hakkında görsel olarak birçok bilgi edinilebilir. Aşağıda çeşitli Raspberry Pi modellerinin üzerinde yer alan Power Led (güç LED’i) ve Activity LED’lerin (aktivite LED’i) konumları gözükmektedir.


Çeşitli Raspberry Pi modellerinin ACT (Activity), PWR (Power), FDX, LNK ve 10M LED’leri

ACT LED, açılış sırasında karşılaşılan başlatma sorunları ile ilgili olarak belli sayıda yanıp sönerek, açılışın hangi sebepten ötürü gerçekleşemediğini haber verir[1]. Aşağıdaki tablo yanış desenlerinin (uzun veya kısa yanma sayıları) anlamlarını açıklamaktadır:

Uzun YanmaKısa YanmaAnlamı
03Genel boot hatası.
04Boot bölümündeki start*.elf dosyası bulunamadı.
07Boot bölümündeki kernel.img dosyası bulunamadı.
08SDRAM tanınmadı. Muhtemelen yeni bir Raspberry Pi bilgisayarını eski bir işletim sistemi ile yüklemeye çalışıyorsunuz. Güncel bir işletim sistemi ile tekrar deneyebilirsiniz.
09SDRAM yetersiz.
010HALT durumu.
21Disk bölümü FAT değil
22Disk bölümünden okuma yapılamadı.
23Genişletilmiş disk bölümü FAT değil.
24Dosya imzası/hash uyumsuzluğu (Pi 4)
31SPI EEPROM hatası (Pi 4)
32SPI EEPROM yazma korumalı (Pi 4)
33I2C hatası (Pi 4)
34Secure-boot yapılandırması geçersiz
44Desteklenmeyen Raspberry Pi.
45Firmware hatası.
46Güç kesintisi A.
47Güç kesintisi B.

PWR Led: Raspberry Pi’ın enerjisinin var olduğu anlamına gelir ve adaptör takılı olduğu sürece sürekli olarak yanan kırmızı LED’tir. Bu LED aynı zamanda enerjinin istenilen voltaj seviyesinde olduğunu da gösterir. Raspberry Pi’ın normalde 5V olan besleme enerjisi 4.63 voltun altına düştüğünde PWR LED yanıp sönerek düşük voltaj uyarısı verir. Bu durumda güç kaynağınızı değiştirmeli veya kablo bağlantılarını kontrol etmelisiniz. Bu konuyla ilgili olarak kitabın “Enerji Besleyiciler” başlığını okuyabilirsiniz.

Güç sorunu ile ilgili bir başka durum ise, Raspberry Pi’ın açılışında GPU’nun (grafik işlemci) devreye girerek ekranı alacalı bulacalı bir gök kuşağı rengine boyamasıdır. Ekran görüntüsü aşağıda yer alıyor.


Açılış sırasında ekrandaki Raibow görüntüsü

kernel.img gibi açılış dosyalarında veya adaptörün akım kapasitesinde sorun yoksa bu ekran 1-2 sn. içinde kaybolur. Eğer ekran kaybolmuyorsa kernel.img dosyasında hata olabilir veya güç kaynağı ihtiyaç duyulan akımı sağlayamadığı için Raspberry Pi sürekli yeniden başlıyor olabilir. Güç kaynağını değiştirmeli veya aşırı güç çeken bir USB aygıtının olup olmadığını kontrol etmelisiniz.


[1] Raspberry Pi Act LED hata kodları – http://tiny.cc/rpileds

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.