WiFi 6: OFDMA ve MU-MIMO’nın farkı

OFDMA ve MU-MIMO birbirini tamamlayan teknolojilerdir. OFDMA, IoT sensörleri gibi düşük bant genişliğine sahip küçük paket uygulamalar için ideal olsa da, MU-MIMO görev açısından kritik sesli aramalar ve video akışı gibi yüksek bant genişliğine sahip uygulamalarda kapasiteyi ve verimliliği artırır.

MU-MIMO

Çok Kullanıcılı Çoklu Giriş, Çoklu Çıkış (MU-MIMO) ve Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA), 802.11ax’teki en önemli teknik geliştirmelerden ikisidir. Hem MU-MIMO hem de OFDMA, bir erişim noktası (AP) ile son kullanıcılar arasında eş zamanlı çift yönlü iletişim sağlayan çok kullanıcılı teknolojilerdir.

Birden çok istemci ortama aynı anda erişmeye çalıştığında, AP, çerçeveleri aynı anda birden çok istemciye göndermek için RF çok yolunu kullanır. Bu teknolojiye MU-MIMO adı verilir.

OFDMA

OFDMA bir WiFi kanalını alır ve onu kaynak birimleri adı verilen daha küçük frekanslara böler. Her kaynak birimi bir istemciye atanır ve bu şekilde bir erişim noktası aynı anda birden fazla cihazla iletişim kurabilir.

OFDMA ve MU-MIMO

Bu teknolojiler benzer olsa da bilmeniz gereken önemli farklılıklar vardır:

OFDMA, bir kanalı alt bölümlere ayırarak çok kullanıcılı erişim sağlar .
MU-MIMO, farklı uzamsal akışları kullanarak çok kullanıcılı erişim sağlar .

Başka bir deyişle, OFDMA bir kanalı böler ve MU-MIMO ayrı kanallar kullanır.

OFDMA’nın ana faydası

OFDMA, tüm kanalı aynı anda tek bir kullanıcıya tahsis edebilir veya aynı anda birden fazla kullanıcıya hizmet vermek için bir kanalı alt bölümlere ayırabilir. OFDMA, düşük bant genişliğine sahip uygulamalar için harika bir özelliktir çünkü yoğun ortamlarda daha iyi frekans yeniden kullanımı, azaltılmış gecikme süresi ve artırılmış verimlilik sağlar.

MU-MIMO’nun ana faydası

MU-MIMO, yüksek bant genişliği uygulamalarında kapasiteyi ve verimliliği arttırdığı için OFDMA’yı tamamlar. MU-MIMO aynı zamanda bir kanalı birden fazla kullanıcıya (bir grupta en fazla 8 istemci) sunan bir teknolojidir. OFDMA’dan farklı olarak MU-MIMO, çevrimiçi oyunlar , video konferans aramaları veya çevrimiçi dersler gibi şeyler için idealdir.

Referanslar:

What’s the Difference between OFDMA and MU-MIMO in 11ax?: https://www.networkworld.com/article/3366216/what-s-the-difference-between-ofdma-and-mu-mimo-in-11ax.html

OFDMA vs. MU-MIMO: 10 Key Comparisons: https://www.spiceworks.com/tech/networking/articles/ofdma-vs-mu-mimo/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.