NodeRed – UYGULAMA 6: Telegram Uygulamasına GPIO Durumunu Göndermek

Hatırlarsanız ikinci uygulamamız hem dashboard üzerinden hem de fiziksel anahtar ile bir rölenin kontrol edilmesini sağlıyordu. Yani, kullanıcı röleyi dilerse web panelinden (dashboard) dilerse de fiziksel anahtarı kullanarak etkinleştirebiliyordu ve bu ikisi etkileşimli olarak birbirinden haberdardı.

Bu uygulamayı bahsettim röle kontrol uygulaması üzerine inşa edeceğiz. Yapacağımız şey röle etkin olduğunda Telegram’a uygulamamıza rölenin etkinleştirildiğini veya rölenin etkisizleştirildiğini bildirmek olacak. Gerçekleştireceğimiz uygulamanın akış şeması aşağıdaki gibidir.

Akış şemasını oluşturup deploy ettikten sonra switch’in ve rölenin değişen durumları (dolayısıyla rölenin durumu) Telegram robotumuza mesaj olarak gönderilir. Akışın çalışmasını aşağıdaki görselden inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki akış, Uygulama 2 ve 4’ün neredeyse birleştirilmiş halidir. O nedenle mevcut node’ların yapılandırılması ile ilgili bilgi tekrar verilmeyecektir. Akış şemasına dikkat ederseniz Switch node’un çıkışının bir function node aracılığıyla Conversation node’a bağlandığını görebilirsiniz. Bunun nedeni Switch node’un payload özelliğinin sadece 0 (röle etkin) ve 1 (röle pasif) değerlerini vermesidir. Function node’un görevi de tam olarak 0 ve 1 değerlerini, “Röle etkinleştirildi” ve “Röle etkisizleştirildi” gibi metinsel değerlere dönüştürerek payload özelliğini güncellemektir. Aşağıda function node’un sahip olduğu JavaScript kodu gözükmektedir.

Yukarıdaki kodun çalışmasından bahsetmek gerekirse; Switch node’dan gelen mesajın (msg) payload özelliği 0 ise payload değerini “Röle etkinleştirildi.” metin değeri ile aksi takdirde “Röle etkisizleştirildi” metin değeri ile yeniden ayarlar.

Bu tarz uygulamaların sayısı artırılabilir. Örneğin kapı ve pencerelere yerleştirilecek bir anahtar ile izinsiz girişler Telegram’a mesaj olarak gönderilebilir. Benzer şekilde su basması, aşırı sıcak veya rüzgar bilgileri sensör’den okunduktan sonra bir function node ile değiştirilerek Telegram uygulamasına bildirim gönderilmesi sağlanabilir. Bu konuda yapılabilecekler hayal gücünüz ile sınırlıdır.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.