USB Tethering ile Raspberry Pi’ı İnternete Bağlamak

Telefonunuzun mobil veri bağlantısını paylaştırarak, başka bir telefonu, tableti veya bilgisayarı internete bağlayabilirsiniz. Bir bağlantıyı bu şekilde paylaşmak, tethering olarak isimlendirilir. Benzer şekilde cep telefonunuzun internet bağlantısını Raspberry Pi ile paylaştırarak (USB Tethering), Raspberry Pi’ın telefonunuz üzerinden internet erişimi elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Bunun için cep telefonunuzun internet veri bağlantısını açıp, USB kablo ile Raspberry Pi’a bağlayın. Raspberry Pi cihazınızı otomatik olarak algılayacaktır. Ayrıca android işletim sistemli telefonunuzda aşağıdaki adımları uygulayın:

  1. Cihazınızın Ayarlar uygulamasını uygulaması açın.
  2. Ağ ve internet sekmesindeki USB Tethering’e dokunun.
  3. USB tethering’i açın.

Bundan sonra Raspberry Pi bilgisayarında lsusb komutu ile bağladığınız telefonu ve ifconfig komutu ile de otomatik olarak oluşturulan ağ arabirimini (usb0) görebilirsiniz:

Yukarıdaki ekran çıktısında Raspberry Pi bilgisayarına LG marka bir cihazın tethering (internet bağlantı paylaşımı) kipinde bağlı olduğu ve bununla ilişkili oluşturulan usb0 ağ arabirimine 192.168.42.66 IP adresinin atandığı gözükmektedir.

Bu aşamadan sonra Raspberry Pi bilgisayarına internete çıkmak için bu arabirimi (varsayılan ağ geçidi) kullanmasını söylememiz gerekir. Çünkü hâlihazırda bir kablolu ağ bağlantısı (Ethernet) varsayılan ağ geçidi olarak tanımlı olabilir. route komutu ile varsayılan (default) ağ geçitlerimize bakalım:

Ekran çıktısında eth0 ve usb0 a yönlendirilmek üzere iki farklı varsayılan ağ geçidi tanımının olduğu görülüyor. Listedeki eth0 ağ geçidinin tanımını kaldırırsak Raspberry Pi bilgisayarımız internete hangi geçidi kullanarak ulaşacağını bilebilecektir. Bunun için eth0 ağ geçidini kaldırmak üzere aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

İnternet bağlantınızı sınamak için ipify.org API’sini kullanarak internetteki IP adresinizi öğrenebilirsiniz:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.