Turksat Kablonet Girdiğimiz Siteleri Kayıt Etmeye Başlıyor

Sizlerle 27 Haziran akşam 22:00 sıralarında kablonet ile yaşadığım olayı aksettirmek istiyorum.

Ben bir uydunet kullanıcısıyım, 10mbit bağlantım bulunmakda, akşam 10 sıralarında internet sayfalarında dolaşırken, sayfalar açılmamaya başladı, örneğin gazete sayfaları, bilindik forumlar, hatta tankado ve kendi sunucularımdaki web siteleri, işin ilginci “Sayfa bağlantı hatası, sayfa görüntülenemiyor hatası” vs gibi hata almadım,

Opera browserim bana aşağıdaki gibi garip bir mesaj döndürmeye başladı

Bu Web sayfası mevcut değil

https://www.tankado.com/ adresindeki Web sayfası geçici olarak hizmet dışı veya kalıcı olarak başka bir Web adresine taşınmış

Açıkcası işkillendim, bu bilindik bağlantı gittiğinde gelen  hata mesajlarından değildi.

İlkönce bildiğim sitelere ping atarak bağlantımı kontrol ettim, kendi sunucularıma ping attım ping yanıt geliyordu, bir ftp bağlantısı açtım, bağlantılarda bir sorun yok, akabinde operanın turbo modunu yani şifrelenmiş proxy desteğini aktifleştirdim ve girmek istediğim sayfalar açılıyordu, arka pilanda neler olup bittiğini görmek için hemen bilgisayarımda packet snifferi aktifleştirdim,incelememde bağlanmak istediğim web sayfasına browserimdan bağlantı açılıyor yani tcp handshake gerçekleşiyor, akabinde GET isteği gidiyor, ve karşı web server bize bağlantıyı kapatma (reset) paketi iletiyordu, bu durum kendi server larımdada yaşanıyordu.

 

Peki bu durum nasıl oluşmuş olabilir?

Evinizdeki bir ağ ile, internet servis sağlayıcılarının ağı arasında işleyiş bakımından çok bir fark bulunmaz, tıpkı adsl modeminiz yaptığı gibi bilgisayarınızdan giden verileri adsl modeminiz yönlendirici(router) özelliği ile olduğu gibi veriyi internet servis sağlayıcısına iletir, oradaki yönlendirici(router) de bu paketi hedefine ulaşması için hedef yolunda diğer yönlendiricilere(router) lara gönderir.

Durum böyle olunca, bizim bağlantımızın kapatılmasını sağlayan reset paketi bağlanılmak istenen karşı sunucudan gelmemekde, direk olarak uydunetin ağındaki bir bilgisayardan geri gönderilmekde, ve bu reset paketinin GET isteğinden hemen sonra gönderilmeside acıklı bir durumdu.

Buradan çıkan sonuç, uydunet benim internete gönderdiğim verileri süzüyor, inceliyor, içeriğine bakıyor, muhtemelen kayıt da ediyor.

Bunu yapabilmesinin tek yolu, benim bilgisayarım ile karşıdaki website bilgisayarı arasına girmekden ibaret. Bu durumu daha önce dns sunucularının cevaplarına müdehale edilerek, mahkeme tarafından engelledi sayfasına yönlendirilerek görülüyordu.

Şimdi artık bu durum 1. kademe daha ileri götürülmüş durumda, tüm gizliliğimiz özelimiz yeni çıkan torba yasa ile ihlal edilmekde,

“artık girdiğiniz internet sayfaları, ve gönderdiğiniz mesajlar yazılar vs kayıt altına alınmakdadır.”

Bu durumu fark etmemi sağlayan sevgili kablonet sistem yöneticisinede teşekkürlerimi iletmekden mutluluk duyarım, öyleki bu trafiği süzecek server i yanlış yapılandırmasa idiler, ben bu durumun farkında olmayacak ve hergünkü gibi düzenli alışkanlıklarla internette sörf üme devam edecekdim.

Olayın bir başka açısı, tüm bunlar yaşanırken yani ben durumu teşhis ettikden sonra, hemen turksatı aradım, telefonlar 10 dk boyunca meşguldu düşüremedim(buradan herkezin bu durumdan etkilendiğini anlayabilirsiniz), akabinde problem düzeldiğinde yani 15dk kadar sonra aradığımda anında bir operatöre bağlanabildim, operatöre kendimi tanıttıkdan sonra sırası ile şu soruları sordum,

 1. Benim bağlantımı girdiğim siteleri kayıt altına alıyormusunuz? cevap olarak: biraz bekledikden sonra hayır cevabını verdi.
 2. Benim girmek istediğim siteleri engelleyerek beni başka sitelere yönlendiriyormusunuz? bunada hayır cevabını verdi.

Akabinde gururla, bağlantınızı açın kapatın düzelecekdir cevabını verdi, bende kendisine o esnada sayfalar açılmazken güvenli şifrelenmiş bağlantı ile nasıl girebildiğimi söyledim, bu konuda bir bilgisinin olmadığını iletti, yani size gözümün içine baka baka yalan konuşmakdadır,

Tib in emriyle internet hizmeti veren servis sağlayıcıların, kullanıcıların girmek istediği sayfaları yasakladığını herkez biliyor, Siz aslında “tib” i biliyorsunuz, tib sadece bir makam, o makam internet hizmeti sunan servis sağlayıcılara, bir emir yayınlayarak icraat yapmakda…

“Turksat Kablonet Girdiğimiz Siteleri Kayıt Etmeye Başlıyor” için 3 yorum

 1. Özgür Bey, tüm yazınızı okudum ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Ancak çağrı merkezindeki görevliyi yalancılıkla itham etmenizi çok doğru bulmuyorum. Zira böyle pozisyonlara son kullanıcı yerleştiriliyor ve genellikle eksik yada yanlış bilgilendiriliyor bu kimseler.

  1. Onur Bey’in yazdığı bir yazı. Kişisel kanaatim insanlar bilmedikleri ya da emin olmadıkları konularda bilmiyorum sizi bilen birisine bağlayayım diyebilir? Bu sorunda muhattap olarak karşımızda durak kişinin söyledikleri bizim için belirleyici olan zira yukarıda yaşanılan olay ve 5651 ile ilgili torba yasaya dayanan sezgilerimiz bunun söylenildiği gibi olmadığını ortaya koyuyor. Evet yalancı demek uygun olmayabilir.

 2. Memleket tuhaflaştı:
  Yalana yalan demek suç,
  yalancıya yalancı demek suç,
  hırsıza hırsız demek suç.

  Herkes 5651’in site engellemesine takmış, nihayetinde 4 gün içerisinde mahkemeden karar almak zorunda TİB (gerçi mahkemeler de hak getire ya, neyse). Halbuki asıl sorun, herkesin herşeyinin iki yıl boyunca saklanacak olması. İki yıllık internet trafiğinin kayıtları ile en az 5 yıl hapis cezası almayacak insan tanımıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.