Raspberry Pi’ye Samba Kuralım

samba-server

Windows’un dosya ve yazıcı paylaşım servisinin iletişimini sağlayan protokolün adı linux’da SAMBA‘dır. Bu servisle raspberry’nin dizinlerini windows bilgisayarlardan ziyaret edilebilir ve yazılabilir yapabilir, pi’ye USB’den bağlı yazıcınızı ağ yazıcısı haline getirebilirsiniz. Bu yazıda ağ paylaşımı vermeyi anlatacağım. İşleme koyulalım.

Önce sistemimiz için güncelleme varsa yükleyip ardından samba paketini kuracağız:

sudo apt-get update
sudo apt-get install samba samba-common-bin

Servisi başarıyla kurulup yüklendi ise smb.conf dosyasında hangi dizinin paylaşılacağını tanımlayacağız. Bunun için sudo nano komutunu vereceğiz.

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Dosyanın sonuna giderek şu satırları ekleyin ve kaydederek çıkın:

[Pi]
comment = Pi nin evi
path = /home/pi
browseable = yes
read only = no

Bu eklediğimiz satırları kısaca açıklamak gerekirse. Windows makinelerden paylaşımımızın adı Pi olarak gözükecek. Alt dizinler ve dosya isimleri dolaşılabilir olacak. Dizinde yazma yetkimiz olacak (yeni dosya/dizin oluşturma veya silebilme)

testparm komutunu vererek smb.conf dosyasında bir yazım yanlışı olup olmadığını kontrol edelim:

sudo testparm

Yoksa samba servisini satırların geçerli olabilmesi için yeniden başlatalım:

service samba restart

Şimdi bu paylaşıma girerken sorulacak olan kullanıcıyı tanımlayalım:

smbpasswd -a pi

Yukarıdaki komutlu pi adında bir kullanıcı ve parolasını tanımladık. Bu kullanıcı raspbian’in yerel kullanıcılarından farklı bağımsız bir hesap olarak tanımladı. Eğer raspbian’nın pi kullanıcısının parolasını değiştirirseniz bu parola, oluşturduğumuz Pi adlı paylaşımın parolasında geçerli olmayacaktır. Mevcut samba kullanıcılarını görmek isterseniz şu komutu kullanabilirsiniz:

pdbedit -L

Şimdi paylaşımınızı windows makinenizin explorer’unu (explore.exe [internet explorer değil])  Pi’nizin adresini yazarak görüntüleyebilirsiniz. Adresin başına iki tane ters bölü (slash) koyduğunuza dikkat edin.

\\192.169.0.101

 

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.