Bilgisayarınızı Sonara Dönüştürün

Günümüzde hemen her bilgisayarda yer alan güç denetimi sistemleri, bilgisayarı belli bir süre kullanmadığınızda uyku moduna geçirerek güç tasarrufu yapılmasını sağlar. Peki bilgisayarın başından ayrıldığınızda bilgisayarınızın bu durumu hemen algılayıp, uyku moduna geçmesini istermisiniz? Sonar Power Manager, hoparlörden odaya kulağın duyamayacağı frekanslarda sses dalgaları yayarak mikrofona gelen yansımaları değerlendiriyor ve sizin bilgisayar başından ayrıldığınızda, yazılım bunu algılayarak uyku modunu devreye sokuyor.

Yalnız geliştiricilerin dikkat çektiği iki nokta var. Birincisi, yazılımın tüm bilgisayarlarda başarıyla çalışacağının bir garantisi yok. İkincisi, kapıya bakmak veya su içmek için bilgisayar başından ayrıldıpınzda da bilgisayarınızın uyku moduna girdiğini görebilirsiniz. Yazılım çalışırken size davranılıyla ilgili hemen hiçbir seçenek sunmasa da, kaynak kodu yazılımla birlikte sunuluyor. Dolayısıyla biraz programcılık bilginiz varsa, programın kodlarıyla oynayarak uykuya geöme süresini uzatabilir veya uyku sürecinin başlatmak yerine daha farklı bir işlemin, örneğin ekran koruyucunun devreye girmesini sağlayabilirsiniz. Sonar Power Manager yazılımını ve kaynak kodunu ücretsiz olarak www.stevetarzia.com/sonar/download.php adresinden indirebilirsiniz. Ayrıca Tinkernut web sitesi arşivlerinde programın kaynak kodlarına girerek davranışının nasıl değiştirilebileceğine dair faydalı bazı ipuçları yer alıyor. Bu sayfadaya da www.tinkernut.com/archives/1693 adresinden ulaşmanız mümkün.
Kaynak: Levent Daşkıran (Bilim-Teknik)

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.