Sesi Wav Biçimiyle Kaydetmek

Ses kaydetmek için ALSA alt yapısının bir aracı olan arecord adlı program kullanılabilir. Araca -l seçeneğini vererek kayıt aygıtının tanınıp tanınmadığını görebilirsiniz:

1 numaralı kartı kullanarak 10 saniyelik bir ses dosyası (wav) kaydetmek için aşağıdaki komutu verebilirsiniz:

Bu komut ile arecord programı çalışmaya başladıktan sonra yapılan kayıt hakkında özet olabilecek birtakım bilgiler görüntüler (-vv seçeneği nedeniyle) ve 10 saniyeliğine aktif olacak bir ses şiddeti seviye göstergesi (vu-metre) görüntüler. Özet bilgiler arasında sesin örneklenme frekansı (44KHz), mikrofon desteğine göre stereo/mono kayıt yapıldığı ile ilgili kanal sayısı (channels) ve daha birçok teknik bilgi görüntülenir. arecord ses kayıtlarını wav dosyası biçiminde kaydeder. wav hiçbir sıkıştırma ya da filtreleme uygulanmayan ham sayılabilecek bir dosyadır. Bu nedenle wav biçiminde üretilen dosyaların boyutu yüksektir. Örneğin yukarıdaki 10 sn.’lik kayıt neticesinde 1.5M’lık bir dosya oluşur. 1 saatlik kayıt ise 540MB’lık bir dosya oluşturur. Sesten saniyede alınacak örnek sayısını ifade eden örnekleme frekansı varsayılan olarak 44000Hz’dir. Örnekleme frekansı düşürülerek daha ufak boyutlu dosyalar elde etmek mümkündür; fakat sesin kalitesi de buna göre düşer. Örnekleme frekansını ayarlamak için -r (rate) seçeneği kullanılabilir.

Kaydedilen dosyaları dinlemek için aplay uygulaması aşağıdaki gibi çalıştırılabilir:

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.