Sesi Mp3 ve Ogg Biçimlerine Dönüştürmek

Önceki başlıkta görebileceğiniz gibi ALSA kullanarak Raspberry Pi ile ses kaydederken karşılaşılan en büyük dezavantaj MP3 desteği olmamasıdır. Bu nedenle kayıt dosyaları devasa boyutlara ulaşabilir, dosya boyutunu ufaltmak istediğiniz de ise ses kalitesinden ödün vermeniz gerekir. Mp3 ses dosyası biçimi tam da bu iki dezavantajı ortadan kaldırmak üzere yaratılmıştır: düşük dosya boyutu ve yüksek ses kalitesi. OGG biçimli dosya da Mp3 gibi düşük dosya boyutu ve yüksek ses kalitesi sunar. OGG ve Mp3’den yararlanabilmek için ilgili paketler olan LAME (Mp3) ve Vorbis (OGG)’i yüklemek gerekir:

lame ve oggenc (ogg encoder) araçları ile hâlihazırdaki wav dosyalarını aşağıda olduğu gibi mp3 ve ogg biçimlerine dönüştürebilirsiniz:

ls çıktısında görebileceğiniz gibi dosya boyutları 10 kattan fazla azalmıştır. Ogg, mp3’e göre daha başarılıdır, dosya boyutu 15 kata yakın azalmıştır. Buna karşılık ses kalitesinde hiçbir değişiklik olmaz. Burada yapılan işlem wav biçiminde kaydedilen bir dosyayı mp3/ogg biçimine dönüştürmekten ibarettir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.