SoX (Sound eXchange) ile Kayıt Yapmak

Mp3 ya da OGG dosyalarını komut satırından yürütmek, kaydetmek veya üzerlerinde değişiklik yapmak için SoX (Sound eXchange)[1] aracını kullanabilirsiniz. Kendini ses konusunda bir İsviçre çakısı gibi yetenekli olarak tanımlayan SoX, oldukça gelişmiş bir ses kayıt, dönüştürme ve işleme aracıdır. Birçok popüler dosya biçimini tanır (WAV, FLAC, MP3, OGG vb.) ve onlara efektler uygulayabilir. Ses yürütürken birçok farklı ses girdisini tek bir çıkışa yönlendirebilir veya birden fazla girdi aygıtını (mikrofon) tek bir çıkışa (hoparlör) gönderebilir. Kayıtları bölebilir, birleştirebilir ve bir formattan diğerine dönüştürebilir. Ses dosyasının yürütme hızını değiştirebilir, birden fazla dosyayı birleştirerek kaydedebilir, bass ve tiz ayarları yapabilir, ağ üzerinden akış olarak gönderip alabilir. SoX’u yüklemek için aşağıdaki komutu girin:

Yukarıda kaydettiğimiz mp3 ve ogg dosyalarını sox’ı kullanarak yürütebiliriz:

-d seçeneği sesin varsayılan ses çıkış aygıtından yürütülmesini sağlar. Ses çıkış aygıtı belirtmek isterseniz aşağıdaki gibi alsa tarzı kart tanımı yapabilirsiniz.

SoX ile kayıt sırasında sesin şiddetini artırmak isterseniz aşağıdaki gibi -v seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Ses şiddeti %50 artırılacaktır. Sesi gereğinden fazla artırırsanız distorsiyon olacağından kalite bozulur. Uygun değeri deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.

Uygun ses seviye hassasiyetini bulmak için mikrofondan algılanan sesin varsayılan hoparlöre (çıkış aygıtına) aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için -d seçeneğini kullanın.


[1] SoX Web Sayfası: http://sox.sourceforge.net/

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.