Scratch: Programlama öğrenmenin zevkli ve kolay yolu

scratch_logo

Özellikle meslek liselerinin ilk yılında verilmeye çalışılan programlama mantığını öğrenmek öğrenci açısından bazen zor olabiliyor. Scratch programı Türkiye’de henüz yaygın olmasa bile dünyada uzun zamandır programlama öğretiminde tercih edilen bir yazılım olmuş (2003-2007). Scratch ile tüm programlama dillerinde ortak olan değişken, koşul ifadeleri ve döngüler gibi temel kavramlar blok şekiller ile ifade edilerek, bu şekiller uygun sırada bir araya getirilerek algoritma süreci gerçekleştiriliyor. Bir başka tanımla Scratch Nedir? cevabı S. Ali Çelem tarafından şöyle verilmiş:

MIT Medya Laboratuarında geliştirilen Scratch Logo programlama dilinin en gelişmiş örneklerinden birisidir.Scratch bir grafik programlama dilidir. Okuma-yazma bilen yada yeni öğrenmeye başlayan her çocuk Scratch’i kolaylıkla öğrenebilir.

Scratch ile çocuklar teknolojiyi çok daha akıcı bir şekilde kullanmayı ve teknoloji ile yaratmayı öğreneceklerdir. Çocukların kullandığı multi-medya araçlarının çoğu daha önceden başkaları tarafından yapılır ve bir paket olarak çocukların önüne gelir. Çocuklar multi-medya ürünlerini sadece tüketirler.

Scratch çocukların kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını, karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifaderek 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarını sağlar.

MIT (Massachusetts Institute of Technology) bünyesinde gerçekleştirilen Sctrach ile ilk defa programlama öğrenecek kişilerin soyut kavramları ve program akış mantığını görsel olarak deneyimleyebilmesini sağlıyor. Olay yönelim mantığıyla çalışan Scratch ortamında sprites adı verilen aktif nesnelere (burada aktif nesne scratch kedisi oluyor) yazılan algoritmalar ile iş yaptırılıyor. Scratch’e basit bir  örnek olarak aşağıdaki programı inceleyebilirsiniz.

1

Scratch projelerinizi dilerseniz (ki mutlaka dilemelisiniz) Scratch proje deposuna yükleyip başkalarının da kullanabilmesini sağlayabilirsiniz. Şuanda Scratch proje deposunda indirip kullanabileceğiniz 7 milyon’a yakın proje kayıtlı. Ayrıca EBA (Eğitim Bilişim Ağı) ‘dan da Türkçe olarak yapılmış örnek projeleri buradan inceleyebilirsiniz. Ayrıca Türkçe eğitim görüntülerini de Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.

ODTÜ yayıncılık yayın evinden çıkan “Scratch ile Programlamayı Öğreniyorum” adlı kitap ilk Türkçe Scratch kitabı olma şansını yakalamış. Ön sözünde kitap şöyle tanıtılmış:

Programlama, bilgisayarınıza istediklerinizi yaptırabilmeniz ve bilgisayarınız ile aynı dili konusabilmeniz için gereklidir. İyi programlar yazabilmek için programlamanın temel yapılarını ögrenmeniz gerekir. Programlamanın temel yapıları farklı programlama dillerinde benzer şekilde bulunmaktadır. Bu kitabın amacı, programlamanın temellerini size eglenceli ve kolay bir programlama ortamında ögretmektir. Kitabımızda Scratch ortamında programlamanın temellerini öğrenirken, Scratch ile kendi oyunlarınızı da geliştirebileceksiniz. Scratch yapıları ile C Programlama dili arasında bağlantılar kurabilecek ve böylece diğer programlama dillerine kolay bir geçis sağlayabileceksiniz. Kitabımızın programlamayı eğlenceli ve kolay bir şekilde öğrenebilmenize katkı sağlaması dileklerimizle…

Scratch Programının Ekran Görüntüsü
Scratch Programının Ekran Görüntüsü

Scratch Programının Ekran Görüntüsü

[sociallocker]

[/sociallocker]

[sociallocker]

[/sociallocker]

Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bilişim Ağı tarafından da desteklenen Scratch eğitim görüntülerine şu adresten ulaşabilirsiniz: http://.eba.gov.tr/

Eğitimci ve öğrenci arkadaşlara okumalarını tavsiye edebileceğim güzel yazılar:

  • https://scracthegitim.wikispaces.com/Scratch+Programlama+Ortam%C4%B1
  • https://alicelem.wordpress.com/category/scratch-nedir/
  • http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/cocuklara-neden-programlama-ogretmeliyiz/8832#ad-image-0
  • https://www.tankado.com/egitimde-teknoloji-kullanimi/
  • http://www.ogrenmen.com/bilgisim/teknoloji-bilisim/scratch-jr-cikti.html
  • http://www.ogrenmen.com/bilgisim/scratch-ile-kolay-programlamalar.html
  • http://www.volkankey.com/tag/scratch-ile-programlama/
  • http://komputasyon.com/scratch-ile-programlama/

Microsoft Small Basic hakkında birkaç kelam etmeyi düşündüğüm yazıya kadar hoşçakalın.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Scratch: Programlama öğrenmenin zevkli ve kolay yolu” için 3 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.