Bilgisayarınızı osiloskop olarak kullanın

Bilgisayarınızı daha önce burada ve burada bahsettiğim üzere kısıtlı da olsa osiloskop olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarınızda artık standart bir donanım olan ses kartına ihtiyacını…

Pc_osiloskop_gui

Bilgisayarınızı daha önce burada ve burada bahsettiğim üzere kısıtlı da olsa osiloskop olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarınızda artık standart bir donanım olan ses kartına ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın arkasındaki girişlerden line-in ve mikrofon girişlerini sinyal girişi olarak kullanabilir 20Khz’e kadar olan sinyalleri bilgisayarınızın ekranında görsel olarak inceleyebilirsiniz.

Gezinirken bulduğum ve hoşuma giden bir program olan Souncard Scope’dan bahsetmek istiyorum. Programın arabirimi öncekilere göre daha kullanışlı ve sinyallerin görselleştirmesi daha başarılı. 2 kanal desteği var. 2 kanalın X-Y grafiğini görebiliyorsunuz. Frekans spektrum analizi yapmaya imkan tanıyor. Ses kartınızın hoparlör çıkışını sinyal üreteci olarak kullanabilmenizi sağlıyor.

Sinyal_ureteci
Sinyal Üreteci

Ses kartınızın girişlerini elektriksel olarak korumak için bir izalasyon devresi gereklidir. Devre her iki kanal için birer optokuplör devreden oluşuyor.


Programa akademik amaçlarla kullanıldığı takdirde lisans satın almanızı gerektirmiyor. Ticari amaçla kullanılaca ise ticari lisans satınalınması isteniyor. Programın geliştirilmesine destek vermek isterseniz 10 avro karşılığında Private License satın alabilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.