NodeRed – UYGULAMA 4: TTS ile Metni Sese Dönüştürmek

Önceki uygulamamızı biraz daha geliştirerek Röle kontrolüne ses özelliği ekleyeceğiz. Bu uygulamada röle enerjilendiğinde Audio output node’unu kullanarak “Röle açıldı” veya “Röle kapandı” sesli mesajlarının TTS (Text To Speach) özelliği ile hoparlörden seslendirilmesini sağlayacağız. Ses, tarayıcı üzerinden oluşturulacağından tarayıcıyı çalıştıran bilgisayarın ses ayarlarının etkin olduğundan emin olun. Dilerseniz önceki uygulamayı kütüphaneye kaydederek veya dışarı aktararak yedekleyebilirsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgi “Import ve Export” başlığında verilmiştir.

Bu uygulamamızı önceki uygulama (“UYGULAMA 2: Dashboard Aracılığıyla Bir Röle’nin Kontrolü”) üzerine inşa edeceğiz. Çalışma alanındaki akış şemamız aşağıdaki gibi olacaktır:

Çalışma alanına node paletinin function grubundan bir adet function node’u ve output grubundan play audio node’u ekleyin ve bağlantısını yukarıdaki gibi yapın. Function node’u girişinden aldığı değere göre çıktı üretmemizi sağlayacak. Hatırlarsanız switch node’unun çıktısı sayısal olarak 1 ve 0 olarak üretilmekteydi. Şimdi function node’unu kullanarak bir javascript fonksiyonu yazacağız. Fonksiyon 1 değerini aldığında string olarak “Röle devre dışı”, 0 değerini aldığında da “Röle etkin” çıktılarını üretecek. Bunun için function node’una çift tıklatarak Properties panelini açın ve Function metin kutusuna aşağıdaki kodu yazın:

Yukarıdaki javascript kodunun çalışmasından bahsetmek gerekirse; Function node’u girişinden almış olduğu msg (mesaj) isimli objenin elemanlarından biri olan payload’u (bu Switch’imize tanımlamış olduğumuz OnPayload ve OffPayload değerleridir) kontrol ederek, 0 olması durumunda payload’ı “Relay enabled.” aksi takdirde de “Relay disabled.” olan bir mesaj nesnesi döndürmektedir.

Play audio’ node’uyla ilgili yapmamız gereken herhangi bir işlem yok. Dilerseniz seslendirme için kullanılacak dil ve konuşmacıyı değiştirebilirsiniz. Kitap yazıldığı sırada Türkçe desteği yoktu; fakat çevrim içi kütüphanede kişisel token’nınızla bulut API’larını kullanabileceğiniz birçok servis için node’lar mevcuttur. Akışı Deploy ederek dashboard’un üzerinde deneyebilirsiniz.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.