Multi Tab Putty  (MtPutty)

Putty oldukça güçlü ve yetenekli bir uzak terminal aracıdır. Kitabın ilk bölümlerinde Raspberry Pi’a SSH bağlantısını kurmak için bu aracı kullanmıştık. MtPutty programı ise Putty oturumlarını tek bir pencere içerisinde sekmelere bölerek kullanabilmemizi sağlayan bir araç. Böylece Raspberry Pi bilgisayarlarınıza tek bir pencereden hızlıca ulaşabilirsiniz. MtPutty’nin tek avantajı bu değil tabii ki. MtPutty ile var olan Putty oturumlarını kullanarak kullanıcı adı ve parolanın otomatik olarak girilmesini sağlayabilir, tek bir tıklama ile SSH oturumu açabilirsiniz. Ayrıca komut satırı betikleri tanımlayıp birçok Raspberry Pi üzerinde aynı anda çalıştırabilirsiniz.

MtPutty’nin sayfasından (http://www.ttyplus.com/multi-tabbed-putty/) programı indirip çalıştırdıktan sonra size hâlihazırdaki Putty aracının diskteki konumunu soracaktır. Eğer PuTTy’i standart klasörüne kurduysanız kurulum sırasında patikada hiçbir değişiklik yapmanıza gerek yok. Diğer türlü PuTTy’nin kurulu olduğu dizini göstermeniz yeterli.

MtPuTTy penceresi

MtPutty’i çalıştırdıktan sonra sol taraftaki panelde mevcut oturumlarınızı göreceksiniz. Oturumlara çift tıkladığınızda otomatik olarak SSH oturumu açılmasını istiyorsanız kullanıcı adı ve parolasını tanımlamanız gerekiyor. Bunun için oturum adına fare ile sağ tıklatarak “Properties” seçeneğini seçin. Açılan “Properties” penceresinde “Logon settings” kısmında yer alan “User name” ve “Password” kutucuklarını doldurduktan sonra “Password in command line (SSH)” kutusunu işaretleyin.

MtPuTTy Connection Properties penceresi

Son olarak; MtPuTTy’nin bir diğer özelliği de açık oturumlara toplu şekilde komut gönderebilme özelliğidir. Bunun için “Tools” menüsü altındaki “Send script…” seçeneği kullanılır. Send script penceresini açtıktan sonra çalıştırılmasını istediğiniz komutları script kutusuna yazın ve Servers listesinden script’in çalıştırılacağı sunucuları seçin ve “Send script” düğmesine tıklatın.

MtPuTTy send script penceresi

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.