Multitail İle Ekranı Log Monitörüne Dönüştürmek

Multitail, tail programın daha kullanışlı halidir. Tail programı ile belirtilen metin dosyasındaki (ki bu genellikle /var/log altındaki bir günlük dosyası olur) değişiklikleri anlık olarak takip etmek mümkündür (takibi bırakmak için CTRL+C tuş bileşimine basınız)

Multitail’in çalışması

Multitail ise konsol ekranına birden fazla pencereye bölerek aynı anda birçok dosyayı canlı takip etmenizi sağlar. Eğer yeterince büyük bağımsız bir monitöre sahipseniz Raspberry Pi bu araç ile iyi bir log monitörü olabilir. multitail’i yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

multitail’in tail programı gibi dosya takibi yanında çalışan bir komutun çıktısını da göstermek gibi güzel özellikleri vardır.

Yukarıdaki multitail komutu auth.log, messages ve syslog dosyalarının canlı görüntüsünü ekrana bölerek dağıtırken ping komutunun çıktısını da ekranda göstermektedir. Ekrandaki pencerelerin tam boy görünümü arasında geçiş yapmak için klavyeden b tuşuna basarak menüyü görüntületebilirsiniz. Tam boy görünümden geri dönmek için q tuşunu kullanın.

Multitail programının çalışması

Aksi belirtilmediği sürece multitail görünümleri satırlara böler sütunları kullanmak için –s seçeneğini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki komut ile iki sütunda görünüm sağlayabilirsiniz:

Aşağıdaki komut ekranı iki sütuna ve ikinci sütunu da üç satıra bölerek görüntüler. Ayrıca ping komutunun çıktısı ekranda yeşil (green) olarak görüntülenir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.