LM2596 Switch Mode DC-to-DC Regülatör İncelemesi

lm2596

Merhaba eBay aracılığı ile verdiğim Seven Segment Display’li LM2596 Regülatörü hakkında küçük bir inceleme videosu hazırladım. Bu zamana kadar kullandığım 78xx serisi doğrusal regülatörler yerini ucuzlayan switch-mode regülatörlere (SM) bırakmak üzere. En başta enerji verimliliği açısından SM regülatörler tercih nedeni oluyor. Enerji verimliliği ısınma sorunu azaltıyor ve aynı fiziksel ebatlar ile daha yüksek akım besleyebiliyoruz. Yalnız bilinmesi gereken tek dez avantajı SM regülatör çalışırken bir miktar radyo emisyonu yayıyor. RF devrelerde bu hatırlanmalı.

İncelediğim bu kartla ilgili video””da bahsetmediğim bir sıkıntı da giriş kapasitörünün oldukça fazla ısınması oldu. 5v 2A ile yaptığım uzun süreli yük testinde LM2596 ile birlikte giriş kapasitesi ve bobin oldukça fazla ısındı bu devreyi kullanacaksanız mutlaka bir fan ile soğutma sağlamalısınız.  İşte video:

Sipariş verdiğim LM2596 regülatörü:
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&LH_BIN=1&LH_FS=1&_nkw=LM2596&_sop=15

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.