Elektrik kanunlarını alt üst eden devreler

Üçer anahtar, led ve bir kaynaktan oluşan seri bir devre düşünün. Temel elektrik bilgilerimize göre üç anahtar da kapalı (kapalı devre) iken tüm led’lerin ışık vermesini bekleriz. Yukarıda videosu yer alan elektriksel ilüzyonda, seri olarak bağlı 3 anahtar, led’lerin herbirini ayrı ayrı kontrol edebiliyor. Bu bir video aldatmacası ya da sahtekarlık değil, tamamen elektriksel illüzyon. Sanırım Gustav Robert Kirchhoff bile ilk başta açıklamakta zorlanabilirdi. Video’yu izledikten sonra ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız ;)Peki bu nasıl oluyorda gerçek olabiliyor? Aşağıdaki şemada görebileceğiniz gibi, devrede endüktif ve kapasitif elemanlar yer almakta. Ayrıca 9V’luk DC kaynak da aslında bir AC üreteç. Anahtarların içerisine de kondansatör ve bobin yerleştirilmiş. Led’ler den biri ters yönde bağlıyken bir diğeri de kutupsuz led, yani her iki polarmada da ışık verebiliyor. Alternatif akım bilgisi iyi olan birisi  devrenin AC analizini yaparak açıklarsa biz de bilgilenmiş oluruz.

Ekleme (29.1.2012) : Konuyu 320volt.com’dan gevv ile paylaştıktan sonra bana şu aşağıdaki video’yu gönderdi. Sistemin nasıl çalıştığı tam olarak gösteriliyor.

(Not: Başka bir kaynakta da şöyle  ve böyle bir açıklama yapılmış)

Benzer videolar:
http://www.youtube.com/watch?v=YUx73W2APWM
http://www.youtube.com/watch?v=3T2EafDXlHg
http://www.youtube.com/watch?v=OoPCDiMF108

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.