Hour of Code: Kodlama Saati ile 4’ten 104’e Herkes için Programlama

Kodlama Saati 180’den fazla ülkede gerçekleşen 10 milyonlarca öğrenciye ulaşmış küresel bir harekettir. Herkes dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir Kodlama Saati etkinliğini organize edebilir. Bir saatlik dersler 30’dan fazla dile çevrilmiştir. 4’ten 104 yaşına kadar herkes için.

Türkiyede gerçekleştirilen kodlama saati etkinliklerini buradan görebilirsiniz.

Kodlama Saati nedir?

Kodlama Saati bilgisayar bilimine bir saatlik bir giriştir, kodlamanın sırrını çözmeniz ve herkesin temelleri öğrenebileceğini görmeniz için tasarlanmıştır. Öğreticileri inceleyin.

Kodlama Saati ne zaman?

Herkes istediği zaman bir Kodlama Saatine ev sahipliği yapabilir, fakat kampanyanın temel amacı 8-14 Aralık 2014 tarihleri arasında Bilgisayar Bilimleri Eğitim Haftası kutlaması olarak on milyonlarca öğrencinin Kodlama Saati’ni denemesidir. Bu, belli bir saat midir? Hayır. Kodlama Saatini hafta boyunca herhangi bir zamanda yapabilirsiniz. (Eğer o hafta boyunca yapamazsanız, bir önceki veya bir sonraki hafta da yapabilirsiniz).

Neden bilgisayar bilimi?

Her öğrenci bilgisayar bilimini öğrenebilme şansına sahip olmalı. Bu, öğrencilerin problem çözme becerisini, mantığını ve yaratıcılığını beslemeye yardımcı olur. Erken başlayarak öğrenciler, herhangi bir 21. yüzyıl kariyerine sağlam bir temel atarlar. Daha fazla istatistik için Code.org.

Kodlama Saatine nasıl katılabilirim?

Bir Kodlama Saati etkinliğine ev sahipliği yapmak için buradan kaydolun ve planlamaya başlayın. Okulunuzda veya çevrenizde bir Kodlama Saati etkinliği düzenleyebilirsiniz —, örneğin kulüplerinizde, kar amacı gütmeyen aktivitelerinizde veya iş yerinizde. Ya da, 8 Aralıkta kendiniz de deneyebilirsiniz.

Kodlama Saatinin arkasında kimler var?

Kodlama Saati, Code.org tarafından organize edilen, halka açık 501c3 kar amacı gütmeyen, bilgisayar biliminin hayatımızdaki katkısını daha fazla okulda öğretilmesini sağlayarak arttırmaya adanmış, aynı zamanda kadınların ve azınlık ırklardan öğrencilerin de katılımını arttırmayı amaçlayan bir organizasyondur. Eşi benzeri görülmemiş bir ortaklar topluluğu Kodlama Saatini desteklemek için bir araya geldi; —bu ortaklar arasında Microsoft, Apple, Amazon gibi şirketler de var.

Kodlama hakkında hiç bir fikrim yok. Yine de bir aktiviteye ev sahipliği yapabilir miyim?

Tabii ki. Kodlama Saati etkinlikleri kendinden yönlendirmelidir. Yapmanız gereken tek şey mevcut öğreticilerimizi denemeniz, istediğiniz birini seçmeniz, ve bir saat belirlemeniz —, gerisini biz hallederiz. Ayrıca anaokulundan başlayarak her yaş ve her seviyeye uygun seçeneklerimiz de mevcuttur. Nasıl yapılır rehberimiziokuyarak etkinliğinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Her katılımcı için bilgisayara ihtiyaç var mı?

Hayır. Bilgisayarlara, akıllı telefonlara, tabletlere uyumlu Kodlama Saati öğreticilerimiz var, hatta bazıları için bilgisayara bile ihtiyacınız yok! Nerede olursanız olun, elinizde ne varsa onunla katılabilirsiniz.İşte birkaç seçeneğiniz:
  • Eşli çalışın. Araştırmalar gösteriyor ki öğrenciler en iyi bir bilgisayarı paylaşıp eşli çalıştıklarında öğreniyorlar. Öğrencilerinizi takım olmaya teşvik edin.
  • Projeksiyon kullanın. Eğer projeksiyonunuz ve internet bağlantılı bir bilgisayarınız varsa, tüm grubunuz bir Kodlama Saatini birlikte yapabilir. Videoları beraber izleyin ve sırayla soruları cevaplandırıp bulmacaları çözün.
  • Çevrimdışına geçin. Bilgisayara ihtiyaç bile duymayan öğreticilerimiz de var.

Ben Turkey’deyim. Nasıl katılım gösterebilirim?

Herkes bir Kodlama Saati etklinliği organize edebilir, dünyanın her yerinde. Geçtiğimiz yıl, dünyanın her yerinden öğrenciler bir Kodlama Saati için bir araya geldiler.Buradan daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

Nasıl bir Kodlama Saati öğreticisi hazırlayabilirim?

Eğer bir öğretici ortağı olmak isterseniz, rehberimizi ve yönlendirmelerimizi inceleyin. Bir çok bağlantılı ve farklı seçeneği bünyemizde bulundurmak istiyoruz, ancak birincil amacımız bilgisayar bilimine yeni olan öğrenci ve öğretmenler için ilk tecrübelerini en iyi hale getirmek.

Öğrenciler bir hesap oluşturmak zorunda mıdır?

Hayır. Kodlama Saati’ni denemek için kesinlikle bir kayıt veya oturum açma işlemi gerekmez. Ancak çoğu devamlı dersler için ilerleyişi kaydetmek amacıyla öğrencilerin kayıt oluşturması gerekir.

Anna ve Elsa’nın olduğu öğretici nerede?

An itibariyle Code.org/learn adresinde yayında. Umarız beğenirsiniz!

Lise öğrencileriyle hangi aktiviteyi yapmamı önerirsiniz?

Tüm yaşlar için, ilk aşamada Code.org/learn adresindeki başlangıç öğreticilerinden herhangi birini denemenizi öneririz, örneğin Angry Birds’lü veya Anna ve Elsa’nın olduğu öğretici gibi. Bir lise öğrencisi bunlardan birini 30 dakika içinde bitirebilecek seviyede olmalıdır, ancak bundan sonra KhanAcademy ya da CodeHS gibi daha ileri seviye JavaScript öğreticileri deneyebilir.

Kodlama Saati için Scratch kullanıyorum, öğrencilerimde dizüstü bilgisayar yerine iPad varsa ne yapmalıyım?

Scratch tabletlerde çalışmaz. Eğer öğrencileriniz küçük yaşlardalarsa, ScratchJR iPad uygulamasını kullanabilirler. Eğer Code.org/learn sitesindeki öğreticilere bakarsanız, iPad’lerde çalışan birçok öğretici bulabilirsiniz – Code.org, Tynker, Lightbot ya da CodeSpark’tan.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.