Light-Bot ile programlama yeteneğinizi sınayın

light-bot

Light-bot programcılık yeteneklerini sınamak veya geliştirmek isteyenlerin hoşuna gidecek bir oyun. Oyun 12 aşamadan oluşuyor, son seviyeler oldukça zorlu diyebilirim. Oyunun amacı verilen komutlar ile robotu hareket ettirmek ve mavi kutuların üzerine gelerek onları sarıya dönüştürmek.

Robotumuzun anlayacağı komutları biri ana metod olan toplam 3 metodun içerisinde kullanıyorsunuz. Program ana metod’dan çalışmaya başlıyor. Ana metod’da ençok 12, alt metodlarda (Func-1 ve Func-2) 8’er komut kullanabiliyorsunuz. Yani kullanılabilecek komutların sayısı sınırlı. Komutlar robotu ileri yürüten, sağa ve sola çeviren, zıplatan ve sarı ışığı yakmasını sağlayan simgelerden oluşuyor. İlgili simgeleri metodların için sürükleyerek çözüm proramınızı oluşturuyorsunuz.

Aşamaları geçebilmek için size verilen sınırlı sayıdaki alt program ve komut ile tüm mavi kutuları sarıya dönüştürmelisiniz.

Oyun özellikle modüler programlama ile alt-program kullanım mantığının oturması açısında çok faydalı. Ayrıca oyun kısa programlar yazmaya zorladığı için çözüm yollarını programatik açıdan daha etkin hale getirmeyi ve programcılık açısından çözümleme yeteneğinin geliştime ve kısa programlar yazmak açısından fayda sağlıyor.

Programcılığa yeni başlayanlar ve daha etkin ve kısa programlar yazmak isteyenlere yeni bakış açıları kazandırabilecek faydalı bir oyun. Son aşamaları oldukça zorlayıcı ve zaman alıyor, birkaç aşamasının çözümünü ve oyunun kendisini sayfanın devamında bulabilirsiniz.

Bu arada oyunu hazırlayan bacaksız Danny Yaroslavski daha 17 yaşındaymış.

Oyunu tam ekran oynamak için tıklatın.

 

light-bot-level7

LEVE L-7


light-bot-level8

LEVEL-8


light-bot-level9

LEVEL – 9

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.