Elektronik Devreleri Ters Polarmaya Karşı Korumak

Elektronik devrelerin enerji beslemesi ters yönde uygulandığında devreler bundan zarar görür. Hasar oluşan kısmı girişten itibaren iz sürerek bulabilirsiniz. Uygulamalarınızda ters bağlama (ters polarite verme) riskiniz varsa aşağıdaki çözümlerden birisini seçebilirsiniz.


Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Düşük maliyetli ve uygulaması kolay. Giriş gerilimi diyodun iletim gerilimi kadar azalır. (örn: 0.3v) Uygulaması kolay ve ucuz.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Maliyet düşük.

Yüksek ve düşük voltaj koruması var. Maliyeti diğerlerine göre yüksek olabilir.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Mosfet iyi seçilmelidir. Giriş gerilimini çok az düşürür.

Yüksek ve düşük voltaj koruması yok. Polaritenin yönü önemli değildir. Pozitif ve negatif uçları istediğiniz gibi bağlayabilirsiniz. Giriş gerilimi toplam 2 diyodun iletim gerilimi kadar düşer. (örn: 0.6v)

Giriş voltajı ters bağlandığında röle çekerek devrenin çıkışına enerji beslemesini keser. Bu arada led ışık vererek ters polariteyi haber verir. Kötü yanı rölenin çekme süresi kadar devreye ters gerilim uygulanmış olur.

Bu devrede P kanal enhancement (artan kanallı) mosfet kullanılmıştır. Enhancement mode mosfetler sadece gate girişlerinde gerilim varken iletimdedirler ve gate’lerine drain’lerine göre negatif bir gerilim uygulandığında iletime geçerler. GS arasına bağlanan zener ters polarma altında çalışır ve VGS geriliminin 10 voltu aşmamamasını sağlar. Kullanılan mosfetin VGS gerilimine göre bir zerner seçilmelidir.

Yazar: Özgür Koca

Yazar - Tankado.com

“Elektronik Devreleri Ters Polarmaya Karşı Korumak” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.